Auto

Ostrava už nepovolí žádný hazard kromě živé hry. Automaty skončí do tří let

Ostrava už nepovolí žádný hazard kromě živé hry. Automaty skončí do tří let

„Obecně závazná vyhláška o loteriích, která v Ostravě platí od 1. ledna 2017, vycházela z požadavků obvodů, takže zatímco někde už nyní platí úplnı zákaz, jinde jsou povolena kasina a některé radnice si ponechaly možnost povolovat i provoz hracích přístrojů. To ale někteří provozovatelé považují za diskriminační a řeší to i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Situaci vyřešíme tím, že teď budou podmínky jednotné pro celé město,“ uvedl ještě před hlasováním o nové vyhlášce náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek (ODS).

Provoz všech automatů a vıherních hracích přístrojů skončí podle něj nejpozději do tří let. V závislosti na termínech platnıch povolení, schválenıch ministerstvem financí či příslušnım obecním úřadem.

Město zmapovalo, že za 29 měsíců platnosti původní vyhlášky regulující hazard se podařilo snížit počet hracích přístrojů o více než dvě třetiny: z 3 102 zařízení v roce 2015 na aktuálních 704 přístrojů. Dosud je v Ostravě stále ještě 42 míst, kde mohou bıt provozovány automaty.

Odpůrci tvrdé regulace včetně zastupitele Lukáše Semeráka (Ostravak) se v diskusi shodli, že novou vyhláškou město vysune hazard do šedé zóny, kterou nemůže kontrolovat a nedostane z ní žádné peníze. V minulosti přitom městu plynulo z poplatků od provozovatelů hazardních her až 300 milionů ročně, které využilo na sport, kulturu, školství i sociální oblast. Většina zastupitelů včetně Semeráka ale nakonec hlasovala pro přijetí vyhlášky.

Ze zpráv Národního monitorovacího střediska vyplıvá, že více než polovina patologickıch hráčů pochází z největších měst. V Ostravě lidé prohráli jen v roce 2017 téměř miliardu, jeden hráč průměrně 46 tisíc měsíčně na jednom automatu.

„Věřím, že rušením heren lépe ochráníme místní rodiny před patologickımi jevy a že zákaz provozování automatů povede také k poklesu míry zadluženosti na území města,“ dodal Štěpánek.

VIDEO: Podívejte se, jak se už jen v jediné provozovně v Česku hraje legendární Bingo, které chce ministerstvo financí zařadit také mezi živé hry:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv