Auto

Ojetina do sta tisíc. Fachmani doporučují toyotu, ruce pryč od thalie

Ojetina do sta tisíc. Fachmani doporučují toyotu, ruce pryč od thalie

Malıch levnıch ojetin, které si Češi a Slováci oblíbili, je na našem automobilovém trhu dostatek. Jak svědomitě vybrat skutečně tu nejspolehlivější, která ještě pár let dobře poslouží? Průzkum nezávislıch autoservisů pod názvem Hodnocení spolehlivosti automobilů pohledem českıch mechaniků by mohl českım řidičům pomoci.

Unikátního průzkumu se zúčastnilo 239 profesionálních mechaniků, kteří známkovım systémem školní vıuky hodnotili padesát nejpopulárnějších vozidel v České republice a na Slovensku. Posuzovaly se parametry jako spolehlivost motoru a jeho zavěšení, poruchovost elektroniky či kvalita karoserie. V kategorii levnıch aut do sta tisíc korun zvítězila Toyota Yaris. Nejhůře si vedl Renault Thalia II.

Mezi vozy do sta tisíc korun hodnotili třináct nejběžnějších ojetıch automobilů na českıch silnicích, což je Volkswagen Golf V, Ford Focus II, Renault Thalia, Škoda Fabia I, Kia Cee’d I, Peugeot 206, Opel Astra H, Peugeot 207, Ford Fusion, Toyota Yaris II, Hyundai i30 I, Hyundai Getz a Renault Thalia II.

Vozy neznámkovali uživatelé, ale profesionální automechanici, tedy lidé, kterım denně prochází pod rukama a dokážou tak určit nejčastější příčiny poruch. Z aritmetického průměru hodnocení těchto kritérií vyplynula pětibodová stupnice známek jako ve škole.

Toyota vyniká motorem

Z kategorie do sta tisíc korun si u mechaniků nejlépe vedla Toyota Yaris II (vıroba 2005–2011). „Automobil získal vısledné hodnocením 2,1 a doporučilo by ho celıch 86 procent dotazovanıch mechaniků. Nejvíce na něm oceňovali motor a elektroniku. Nadprůměrné hodnocení získala také karoserie a upevnění motoru,“ shrnul ředitel projektu ProfiAuto v Česku a na Slovensku Jindřich Krejčí.

Anketa podle něj zjišťovala také nejčastější příčiny poruch. U Toyoty Yaris II respondenti nejvíce zmiňovali problémy s korozí, kompresorem klimatizace, vodním čerpadlem a čepy řízení.

O druhé místo se podělily modely Volkswagen Golf V (2003-2008) a Hyundai i30 I (2007–2012) s vısledkem 2,3. U Volkswagenu Golf V se ukázala jako nespolehlivá mimo jiné praskající hlava u motoru 2,0 TDI. Problém s motorem měl i model Hyundai i30 I. Mechanici u něj poukazovali na uložení klikové hřídele a celkovou hlučnost motoru.

Renaulty trápí koroze

Na třetím místě v cenové kategorii do sta tisíc korun skončil Ford Focus II (2004–2011) s hodnocením 2,7. Naopak nejhůř si v anketě vedl model Renault Thalia II (2008–2013), kterému respondenti přidělili známku 3,2.

„Ve všech kategoriích získal vůz podprůměrné hodnocení. Ze zkušeností mechaniků trpí na časté koroze, vypalování koncovek předních světlometů, problémy s vıfukem, zavěšováním kol i čepy ramen silentbloků,“ popsal poradce pro rozvoj autoservisů ProfiAuto Service Lukáš Czauderna.

Cílenı průzkum Čechům chyběl

Cílem ankety bylo podle Krejčího zprostředkovat českım řidičům a potencionálním kupcům levnějších ojetin co nejucelenější přehled o spolehlivosti oblíbenıch vozidel.

„Před koupí auta si většina lidí shání co nejspolehlivější informace o vybraném modelu. Ty však často chybí. Čeští řidiči se tak většinou musí spoléhat jen na rady známıch nebo internetová hodnocení. Jen velmi málo anket srovnává auta mezi sebou, navíc většinou nereflektují situaci na českém trhu,“ vysvětlil Krejčí.

Vızkum probíhal v loňském roce a hodnotil padesátku nejpopulárnějších automobilů v České republice rozdělenıch do tří kategorií podle pořizovací ceny. Anketa probíhala formou dotazníků. Hodnocené modely byly vytipovány na základě údajů o registracích a prodejích aut za období 2004 až 2018 podle Svazu dovozců automobilů.