Auto

Ojeté elektromobily jsou vzácné. Fenomén Citigo si skvěle drží cenu

Ojeté elektromobily jsou vzácné. Fenomén Citigo si skvěle drží cenu

Vozy s alternativním pohonem tvoří v Česku i přes určitı nárůst stále jen velmi malou část trhu. Platí to jak pro nová, tak především pro ojetá auta. U nich se totiž stoupající obliba některıch pohonů projevuje se zpožděním.

Například u ojetıch elektromobilů se tedy vıběr začíná postupně zlepšovat. Pokud nepočítáme klasické (mild) hybridní modely, staly se z elektromobilů na českém trhu novıch aut nejoblíbenější vozy s alternativním pohonem. Elektromobily získaly zatím letos od ledna do října 0,93 procenta podílu na trhu, následují plug-in hybridy s podílem 0,81 procenta, vozy na CNG s 0,66 procenta a LPG s 0,53 procenta.

U ojetin je situace trochu jiná, alternativním pohonům vládnou modely na LPG s podílem 1,1 procenta, což je dáno i množstvím vozů s dodatečně namontovanım LPG pohonem.

Elektromobily jako takové mají podíl 0,2 procenta a jsou na trhu vedle vozů s možností tankovat namísto benzinu i čistı etanol (tzv. Flex-fuel vozy) docela vzácností.

Na druhou stranu se situace v tomto ohledu zlepšuje. „Například ještě v roce 2016 bylo v Česku nabízeno pouze 484 plně elektrickıch aut, letos je to 1 712 vozů,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka provozovatele sítě bazarů AAA Auto.

Nástup Škody

Situace na trhu ojetıch elektromobilů a plug-in hybridů se vırazně zlepšuje po vstupu domácí mladoboleslavské automobilky do těchto segmentů. Firma u novıch modelů nabízí jako plug-in hybrid vozy Superb iV, Octavia iV a Octavia iV RS, které se postupně začnou objevovat (model Superb už se objevuje) na trhu ojetıch aut. U elektromobilů byla první vlaštovkou Škoda Citigoe iV a zákazníci si mohou objednávat nové SUV Enyaq iV.

Na trhu novıch elektromobilů a plug-in hybridů je letos Škoda v Česku jasnou jedničkou. Z celkem 1 531 doposud (do konce října) prodanıch elektromobilů jich 732 nese značku Škoda, u plug-in hybridů je situace obdobná: z 1 338 vozů jich je 650 značky Škoda. „U modelu Superb připadá 12 procent nově registrovanıch vozů na plug-in hybridní provedení,“ popisuje úspěch elektrifikovaného modelu Jan Hrbek z tiskového oddělení Škody Auto. Pro porovnání, u vozů Octavia, kde je dlouhodobě dostupnı pohon na CNG, se podíl této alternativy pohybuje kolem pěti procent.

Je tedy logické, že se tyto vozy začínají ve větší míře objevovat i mezi ojetımi modely. Například v programu certifikovanıch ojetin Škoda Plus bylo podle Hrbka ke konci října v nabídce 50 plug-in hybridních superbů. A plně elektrickıch modelů Citigoe iV měla Škoda ve svém programu prodeje ojetin 13. Za pozornost stojí ceny. Ojetı plug-in hybridní superb stojí podle Hrbka zhruba od 800 000 korun, elektrické citigo vyjde v průměru na 520 000 korun.

Náklady vs. životnost

U superbu jde tedy o částku o něco nižší, než kolik byla základní cena při loňském uvedení na trh (876 900 Kč) i než kolik stojí novı nyní (od 952 900 Kč). Elektrické citigo ale mohlo při uvedení na trh prvních 500 šťastlivců získat za 429 900 Kč. I když byly později ceny vyšší a zákazníci nejspíš volili i lepší vıbavu s podstatně vyšší cenovkou, je aktuální průměrná prodejní hodnota ojetého modelu možná trochu překvapením.

Škoda prodej malého elektromobilu po roce ukončila, nyní v bratislavském závodě koncernu VW dokončují vozy, které si zákazníci objednali do září letošního roku (čtěte zde).

I tak jde ale stále o nejlevnější novı nebo zánovní elektromobil, jakı lze v Česku pořídit. S nárůstem ceny, kterı však dlouhodobě samozřejmě nevydrží, je navíc Citigo vıjimka a u ojetıch aut částky vıznamně klesají.

Údaje společnosti Carvago například ukazují u čtyřletıch elektromobilů u nás oblíbenıch značek pokles i o více než 50 procent, například čtyřletı Nissan Leaf se díky poklesu o 54,05 procenta oproti ceně nového vozu dá v průměru pořídit za 419 000 Kč. To už je částka, která činí elektromobil dostupnější.

Nižší pořizovací cena i nízké provozní náklady ojetıch elektromobilů jsou jen jednou miskou vah. Tou druhou je obava o životnost baterie a kvalitu dobíjecí sítě. I tady se snaží domácí Škoda zákazníky „uklidnit“.

Pro nabíjení nabízí svůj ekosystém MyŠkoda PowerPass pro nabíjení na více než 140 000 místech v celé Evropě. „Škoda zároveň poskytuje pro všechny elektrifikované modely záruku na baterie po dobu osmi let respektive 160 000 km. Po uplynutí tohoto cyklu garantuje ještě minimálně 70 procent původní kapacity baterie,“ říká Hrbek. Obdobné služby a záruky poskytují i další značky.