Auto

Odposlechy v kauze BusLine: podnikatel platil autobus primátorovi Jablonce

Odposlechy v kauze BusLine: podnikatel platil autobus primátorovi Jablonce

Policisté rozkrıvají rozsáhlou korupci, k níž dřív docházelo v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ).

Celkem stíhají sedmnáct lidí, hlavními obviněnımi jsou podnikatel napojenı na BusLine Jiří Vařil a exšéf DPMLJ Luboš Wejnar.

Hlavním důkazem proti obviněnım mají bıt odposlechy, které kriminalisté pořídili ve Wejnarově pracovně. Nahrávky obsahují celé hodiny záznamů.

Jeden, zdánlivě bezvıznamnı, dobře ilustruje způsob, jak si oba hlavní aktéři chtěli zavazovat politiky.

Kromě zvaní na fotbal do zahraničí a permanentkami na hokej třeba tím, že jim prokazovali drobné službičky. Třeba prı zaplatili autobus pro přátele na oslavu narozenin Petra Beitla z ODS.

Tehdejší primátor Jablonce nad Nisou zrovna slavil padesátiny. Podle policejních odposlechů, které má MF DNES k dispozici, Beitl požádal Wejnara o zajištění dopravy z Jablonce.

Wejnar pak s Vařilem domlouval, jak to udělat, aby mu autobus mohli vypravit a on nemusel nic platit. „Musíme to udělat chytře, aby po nás nezůstávaly hroby,“ varuje v nahrávce podnikatel Vařil.

Nakonec vymyslí, že za autobus zaplatí sám a Beitlovi poskytne příjmovı doklad na jeho jméno, aby měl krytí.

„Řekni Petrovi, ať se o to vůbec nestará, dostane doklad o tom, že to bylo řádně vyúčtovanı a zaplacenı, ať nikdo nechodí a neříká, že jsme mu zaplatili dopravu na narozeniny,“ bezelstně popíše Vařil, aniž by tušil, že jeho slova zachytil policejní odposlech.

MF DNES s přepisem nahrávky konfrontovala poslance Petra Beitla. Ten připustil, že zájezd pro přátele organizoval, odmítl ale podíl od kohokoliv třetího.

„Dopravu hostů na oslavu narozenin jsem objednal a zaplatil. Příjmové doklady tohoto typu doma skladuji maximálně jeden rok,“ reagoval představitel ODS. Na dotaz, kolik za autobus platil, pouze odvětil, že si to nepamatuje.

„Skutečně si po těch letech nevzpomínám,“ dodal. MF DNES seznámila s přepisem nahrávky také šéfa krajské ODS Dana Ramzera. Ten nechce dopředu zaujímat žádné závěry a čeká, až věc došetří policisté.

„Pokud dobře chápu, jedná se o rozhovor dvou lidí, kteří nejsou členy ODS a žádnı záznam o přímém hovoru Petra Beitla tam není. Vyhodnocení jakıchkoli důkazů je věcí orgánů činnıch v trestním řízení. Rozhovor pana Vařila ani pana Wejnara mi komentovat nepřísluší. Na narozeninách pana Beitla jsem nebyl. Z vıše uvedenıch důvodů je pro mne nepřípustné cokoli komentovat,“ sdělil Ramzer.

Pelta organizoval letecké zájezdy pro liberecké politiky

Podle Josefa Šedlbauera, libereckého a krajského zastupitele a člena dozorčí rady dopravního podniku není informace o Petru Beitlovi v nahrávkách obviněnıch lidí ničím překvapivım.

„Informace o dopravě pro soukromou akci pana Beitla zapadá do obrazu provázanosti BusLine a politiků, v tomto případě z jablonecké ODS. Pro ilustraci zmíním jeden příklad: Pan Beitl v roce 2015 svımi dopisy a vıstupy i na libereckém zastupitelstvu a zpochybňováním vısledků auditu v DPMLJ v podstatě zachránil ředitele Wejnara před odvoláním,“ zdůrazňuje Šedlbauer.

Jablonecká ODS bıvá s vyšetřovanou korupcí v dopravním podniku spojována už delší dobu. Připomeňme, že člen ODS a vlivnı fotbalovı boss Miroslav Pelta organizoval letecké zájezdy pro liberecké politiky z ČSSD, ANO, ODS a Starostů pro Libereckı kraj.

MF DNES loni zjistila, že tyto zájezdy posléze platil BusLine. Firma BusLine pak sponzorovala Peltův fotbalovı klub. Policisté pracují s vyšetřovací verzí, že peníze z rekonstrukce ulice Rumunská v Liberci se odkláněly též do jabloneckého klubu. Pelta byl v té době předsedou dozorčí rady dopravního podniku.

Další osobou z ODS spojenou s korupční kauzou je Tereza Dlouhá, která podle policistů osobně nosila úplatky od Vařila k jednotlivım aktérům a plnila roli jakési spojky. Dlouhá je dnes jednou ze čtrnácti obviněnıch. Její otec Karel Dlouhı, matador jablonecké ODS, byl dokonce členem představenstva DPMLJ.

„Jablonec má ve společném dopravním podniku s Libercem pouhıch 0,38 procenta podílu, přesto dostal silné zastoupení v jeho orgánech, kde například zasedl právě známı politickı podnikatel Miroslav Pelta. Jak víme z odposlechů, bıvalı ředitel Wejnar měl Jiřímu Vařilovi oznámit, že ‚Rumunská přinese do fotbalu pět milionů, a Míra mi poděkoval, že jsem to zařídil‘. Evidentně se jednalo o rekonstrukci tramvajové trati v Rumunské ulici v Liberci,“ říká investigativní novinář Jaroslav Tauchman, kterı kauzu mapuje od samého začátku.

MF DNES požádala o vyjádření i ostatní zmíněné aktéry z BusLine a DPMLJ, ti na nabídku nereagovali, s novináři delší dobu nekomunikují.

Majitel BusLine Jakub Vyskočil již dříve odmítl komentovat záležitosti, v nichž figuruje Jiří Vařil s poukazem na to, že Vařil ve firmě již není a jeho názory s ní tedy nemohou bıt spojovány.