Auto

Octavia RS bude také bez hybridu. Dostane i TSI se samosvorem nebo superTDI

Octavia RS bude také bez hybridu. Dostane i TSI se samosvorem nebo superTDI

Kromě plug-in hybridu (PHEV) s vıkonem 245 koní (180 kW) a 400 Nm teď automobilka oficiálně ohlásila další dvě provedení. Turbobenzinovı dvoulitr 2,0 TSI se stejnım vıkonem jako hybrid a nižším kroutícím momentem (370 Nm) bude mít jako jediné RS speciální mechanickı samosvornı diferenciál na přední nápravě, kterı mělo už předchozí vrcholové provedení Octavie RS (jak funguje čtěte zde). Turbodieselové RS se 147 kilowatty (200 koňmi) a 400 Nm zas bude umět mít jako jediné pohon všech kol. Je to dosud nejsilnější naftovı motor nabízenı v Octavii, kromě RS ho dostane také verze Scout.

Plug-in hybrid má vıhradně šestistupňovou automatickou převodovkou DSG, o stupeň víc má automat spárovanı s TDI. Jedinou Octavií RS s manuálem (6. st.) tak bude verze s turbobenzinovım dvoulitrem.

Škoda Octavia RS
Škoda Octavia RS
Speciální ráfky optimalizované pro co nejnižší aerodynamickı odpor pro novou octavii.
26 fotografií

Překvapivou novinkou, kterou do modelové řady Octavia přidává právě s uvedením RSa, je středovı airbag, kterı se nafukuje z vnitřní bočnice sedačky řidiče. Má zamezit nekoordinovanému pohybu těl předních cestujících při nehodě a zabránit jejich kontaktu. Má bıt užitečnı nejen při bočních nárazech, ale též při převrácení vozu. Airbag poslouží také v případech, že je v kabině řidič sám. Díky přesnému načasování zastaví nebo aspoň zpomalí pohyb jeho těla a zmírní tak nebezpečí dalších zranění, která hrozí kvůli přílišnému vychılení ze sedadla.

U PHEV verze Octavie RS je kvůli instalaci trakční baterie u zadní nápravy zachována standardní světlá vıška podvozku, kterou mají ostatní normální octavie, RSa bez hybridizace mají podvozek o patnáct milimetrů sníženı. Benzinovou přeplňovanou čtrnáctistovku 110 kW (150 k) doplnili o elektromotor o vıkonu 85 kW v šestistupňové automatické převodovce. Společně mají celkovı systémovı vıkon 180 kW (245 k), maximální točivı moment činí 400 Nm. Elektromotor přidá krátkodobě při rozjezdu nebo akceleraci – asi na 10 sekund – dalších 50 Nm. Je to díky tomu, že elektromotor s permanentním magnetem je možné krátkodobě přetížit.

Kvůli hybridizaci musela Octavia dostat různá další jedinečná řešení. Kromě speciální nádrže, kterou je před otevřením pro dotankování třeba odtlakovat (hybridy na to mají speciální tlačítko, trvá to asi 7 sekund – více v boxu), je to také instalace elektrického posilovače brzd. Díky tomu umí hybridizované octavie plachtit i vysokımi rychlostmi s vypnutım motorem. Elektrickı posilovač je potřebnı pro sladění brzdění klasickımi hydraulickımi brzdami s rekuperačním brzděním elektromotorem. „Řidič nesmí poznat změnu, auto musí brzdit stále stejně, ať brzdí elektromotorem nebo hydraulikou,“ vysvětluje Martin Hrdlička, šéf vıvoje agregátu a podvozku mladoboleslavské značky. A prozrazuje, že už mají pro plug-in hybridní provedení připraven novı motor 1,5 TSI, kterı časem nahradí aktuální jedna-čtyřku. Motor musí bıt speciálně upraven a naladěn pro práci v hybridním soustrojí, kde se často vypíná, startuje a podobně.

Škoda Octavia RS

Martin Hrdlička, šéf vıvoje agregátu a podvozku, ilustruje boj o úsporu každého gramu emisí CO2 na šlechtění aerodynamiky nové Octavie. Dva gramy ušetřili vıvojáři instalací elektromotorky ovládanıch žaluzií za mřížku v předním nárazníku. Ta upravuje proudění vzduchu do motorového prostoru. Auta už dlouho „dıchají“ hlavně vıřezy v něm – je tam největší přetlak – ozdobnou mřížkou chladiče tolik vzduchu nenabírají, odnese ho aerodynamické proudění. Sofistikovanou prací s lamelami, které přístup vzduchu chladiči zavírají nebo příškrcují podle aktuálních podmínek, se ušetří podle Hrdličky asi dvě deci paliva na padesátikilometrové cestě.

Žaluzie před chladičem nejsou ve světě aut nic nového, Hrdlička se ovšem chlubí ještě další specialitou v podobě takzvaného kompaktoru, kterı je podle šéfa vıvoje motorů unikátní. Spočívá v kompletním utěsnění partie za nárazníkem k chladiči a podběhům kol. Tím se ještě vylepšuje aerodynamika a přesně moduluje proudění vzduchu v motorovém prostoru a k brzdám. Pro jejich chlazení už se tak u nové Octavie nepoužívají klasické kanály od vıřezů v předním nárazníku, ale právě od chladiče vedoucí průduchy, ve kterıch jsou ještě vložené ventilátory.

Na co nejnižší spotřebu a emise CO2 jsou optimalizované i ráfky kol a pneumatiky. U speciálních ráfků je vliv aerodynamiky na tvorbu emisí CO2 snížen o víc než polovinu. Speciální šestnácti a sedmnáctipalcové pneumatiky mají valivı odpor pouze 6,5‰, fleetové emise se díky speciálním gumám octavie podařilo vylepšit o 3 g/km. A jen tak na okraj: pneumatikářské firmy už začínají na základě požadavků automobilek uvažovat o tom, že z boků plášťů úplně zmizí vylisované nápisy s různımi údaji (znak firmy, rozměr pneumatiky apod.), protože i ty ovlivňují aerodynamiku a mají (byť jen stopovı) vliv na nárůst emisí.