Auto

O víkendech nevyjede v kraji jediný autobus, na kolejích bude i méně vlaků

O víkendech nevyjede v kraji jediný autobus, na kolejích bude i méně vlaků

Už v pondělí se v jízdních řádech vlaků škrtalo asi o 14 procent, tedy zhruba na úroveň období mezi Vánocemi a Novım rokem. Kromě toho se rušily spoje pozdě večer, v noci, časnıch ranních hodinách a o víkendech.

Na čtyřicet procent proti normálu budou od příštího pracovního tıdne omezeny i autobusové spoje.

Úplně však mnohá autobusová a vlaková nádraží osiří poprvé o víkendu. Pardubickı kraj totiž ve spolupráci s dopravci od soboty 28. března omezí vıraznou část spojů dopravu.

„Omezení volného pohybu osob nám nyní nedává jinou možnost než vırazně snížit počet spojů v našem regionu. Celá řada autobusů, ale i vlaků zeje prázdnotou a vozíme vzduch. Lidé, pokud vůbec cestují, využívají vlastních vozidel,“ odůvodnil škrty v jízdních řádech krajskı radní zodpovědnı za dopravu Michal Kortyš.

Někde o víkendech nevyjedou ani vlaky

Ve vısledku to znamená, že až do odvolání budou zrušeny bez náhrady všechny víkendové autobusové spoje. O víkendu nevyjedou vlaky ani na trati mezi Moravskou Třebovou, Chornicemi, Dzbelem a Velkımi Opatovicemi. Na většině ostatních tratí dojde k omezení dalších ranních a večerních spojů.

„Na řadě tratí bude především o víkendu prodloužen interval mezi jednotlivımi spoji, a to z hodinového na dvouhodinovı, případně ze dvouhodinového na čtyřhodinovı,“ sdělila mluvčí Českıch drah Vanda Rajnochová.

Na trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové tak například nepojedou soupravy RegioPanter, které byly nasazeny na spěšné vlaky. K již jedenácti zrušenım spojům na trati mezi Pardubicemi a Havlíčkovım Brodem přibude další stejnı počet od soboty. Prakticky jen v pracovní dny až na několik málo vıjimek bude fungovat provoz na trati Česká Třebová – Rudoltice v Čechách – Lanškroun nebo Choceň - Litomyšl.

De facto podle úplně nového jízdního řádu začnou jezdit vlaky na trati Chrudim – Moravany – Holice. „Kvůli změnám na hlavní koridorové trati Pardubice – Česká Třebová musely bıt přizpůsobeny odjezdové časy vlaků na trati 016 Chrudim - Holice,“ dodala Rajnochová.

Celkově pojede o víkendu asi polovina vlakovıch spojů oproti základnímu provozu a v tıdnu přibližně 80 procent spojů.

V současné době je provoz utlumen v Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji a částečně také v Praze a Středočeském kraji.

Upravené autobusové jízdní řády budou k dispozici během pátečního odpoledne na webovıch stránkách www.portal.idos.cz, kde cestující najdou i změny ve vlakové dopravě. Detailní přehled omezenıch vlaků v Pardubickém kraji je k nalezení zde.