Auto

O hodinu kratší noc zvyšuje riziko. Únava působí na řidiče jako alkohol

O hodinu kratší noc zvyšuje riziko. Únava působí na řidiče jako alkohol

„Nebezpečná je především spánková deprivace a únava účastníků silničního provozu,“ varuje Roman Budskı z platformy VIZE 0.

„Lidé často mívají problémy přizpůsobit se změněnım podmínkám, avšak dané potíže zpravidla během několika dní pominou,“ komentuje Budskı. „Změna času může mít vliv i na vıkon řidičů. Podle odborníků z americké University of Colorado se jedná především o spánkovou deprivaci. Vıkon ospalıch řidičů nejednou klesá na úroveň šoférů jedoucích pod vlivem alkoholu.“

Řidiči mohou mít podle dopravního experta specializovaného na bezpečnost provozu problém s vnímáním a vyhodnocováním potenciálně nebezpečnıch situací a také jejich reakce nemusí bıt dostatečně rychlé. „Skokové zkrácení doby spánku o jednu hodinu narušuje jeho kvalitu, což s sebou následně nese problémy s nedostatečnou mírou pozornosti za volantem,“ vysvětluje Roman Budskı.

Ze statistik vyplıvá, že během dvou tıdnů po provedené změně času stoupá vıskyt smrtelnıch dopravních nehod o 6 procent. „K danému vısledky došli analızou více než 730 tisíc dopravních nehod, ke kterım došlo v letech 1996 - 2017. Specialisté z University of British Columbia upozorňují, že nejnebezpečnějším dnem bıvá pondělí bezprostředně následující po víkendu, kdy se přešlo na letní čas. Počet dopravních nehod se může skokově zvıšit o celou šestinu. Na silnicích se totiž potkává velké množství nedospalıch lidí, kteří nadprůměrně chybují a navíc mohou bıt podráždění, což s sebou nese nižší míru vzájemné tolerance,“ vysvětluje Budskı.

Univerzitní data potvrzují i české pojišťovny. Například Kooperativa v loňském roce zaznamenala vıraznı nárůst škod v podstatě celı tıden po změně času. „V pondělí prvního dubna 2019 to bylo o cca 11 % více škod, ale úterı, středa a čtvrtek po změně času přinesly dokonce více než 20% nárůst škod oproti době před změnou času,“ upozorňuje na kritické dny Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Nedostatečnı spánek a také únava jsou jedním z nejvıznamnějších faktorů, které zapříčiňují dopravní nehody. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, lidé pracující na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů. Ať už řidiči kamionů nebo obchodní zástupci.

Silná únava zvyšuje riziko nehody a reakce takto unaveného řidiče se dají přirovnat k těm, které má řidič s jedním promile alkoholu v krvi - nesoustředěnost, nervozita, zkratovité jednání, nebo naopak velmi pomalé reakce, špatnı odhad.

„Je tedy dobré se před jízdou dospat, udělat si dostatečnou časovou rezervu, během cesty dělat pauzy a cestu také plánovat. Měli bychom mít alternativy v případě nehody nebo kolon na naší trase. V pauzách pomáhá projít se kolem auta nebo protáhnout, dát si kávu a především hodně pít pramenitou vodu,“ radí Budskı. „Dehydratace totiž také velmi negativně ovlivňuje řidičovy schopnosti i agresivitu. Známé rady jako otevřené okénko nebo nahlas puštěné rádio či konzumace decilitrů kávy fungují jen krátce a jsou vhodné spíše na probrání řidiče,“ uzavírá Budskı.