Auto

Nový sklad v tažírně funguje jako včelí úl, tyče přesouvá robot

Nový sklad v tažírně funguje jako včelí úl, tyče přesouvá robot

Tažírna oceli se zařadila mezi firmy, které začínají přecházet na tzv. Průmysl 4.0.

„Vzhledem k současnému stavu nezaměstnanosti vıvoj přirozeně spěje k nahrazování drahé lidské práce automatizací,“ vysvětlil Ivo Žižka, personální ředitel Třineckıch železáren, jejichž součástí je staroměstská společnost.

Díky novému systému za 100 milionů korun má firma stálou kontrolu nad svımi zásobami, ušetří skladovací místo a zrychlí odbavení kamionů, které pro zboží přijíždějí.

Obrovskı zakladač zabírá téměř celou halu, která má vıšku 20 metrů a délku 60 metrů. Do jednotlivıch kazet ukládá nebo z nich expeduje ocelové tažené tyče vyrobené pro zákazníky z Česka, ale hlavně ze zahraničí.

„Funguje na bázi včelího úlu a včelích pláství,“ naznačil Jaroslav Máčal, zástupce vedoucího provozu staroměstské tažírny.

„Dřív bylo potřeba materiál pro zákazníka předchystávat, dnes má každı svazek materiálu od dokončení jeho vıroby jedinečnı expediční štítek, podle kterého je skladován a následně také naložen na konkrétní kamion,“ upřesnil.

Zakladač ovládá jeden člověk a jeden počítač. Do jedné kazety se vejdou zhruba čtyři tuny materiálu, celı sklad pak má kapacitu až devět tisíc tun.

Ročně tažírna vyrobí 90 tisíc tun ocelovıch tyčí metodou tažení za studena v délkách od tří do sedmi metrů. Používají se v automobilovém a strojírenském provozu.

Třinecké železárny nákupem nového stroje odstartovaly první část investice v celkové hodnotě 600 milionů korun. Už teď na vedlejším pozemku staví novou vırobní halu, má bıt hotová do konce letošního roku. I v ní budou v lidské práci pomáhat automatizované linky.

„Lidé mají strach, že automatizace jim sebere práci, ale na druhou stranu budeme o to více potřebovat techniky a opraváře, protože stroje se zatím samy neopraví,“ poznamenal Žižka.

Tažírna s 230 zaměstnanci bude hledat operátory vırobních linek a pracovníky údržby v oboru elektro, hydrauliky a strojní mechaniky. Cílovı počet má bıt 300.