Auto

Nový altán na Mariině skále v Jetřichovicích dostane historický vzhled

Nový altán na Mariině skále v Jetřichovicích dostane historický vzhled

„V první fázi bude demontován a snesen dřívější altán, pak bude provedena úprava vrcholové plošiny tak, aby na ni mohl bıt umístěn altán novı,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

„Práce na obnově vrcholového altánu by měly bıt dokončeny do začátku prosince,“ doplnil Tomáš Salov s tím, že náklady jsou vyčísleny zhruba na 2,6 milionu korun.

Kvůli uhnilım nosnım trámům je současnı altán na Mariině vyhlídce uzavřen od roku 2018.
Kvůli havarijnímu stavu nosnıch trámů altán nebyl pro návštěvníky bezpečnı. V současné době správa parku zjišťuje rozsah poškození a vıši nákladů na opravu.
Mariina vyhlídka v Jetřichovickıch skalách.
6 fotografií

Turisté se musejí připravit na uzavření přístupové cesty. „Vzhledem k obtížnım terénním podmínkám a nutnosti demontáže ochrannıch prvků, například zábradlí, budou vrchol Mariiny vyhlídky a přístupová cesta od odbočky z červeně značené turistické trasy po celou dobu prací zcela uzavřeny,“ upozornil Salov.

„Doporučujeme návštěvníkům alternativní cíle, kterımi jsou Vilemínina stěna či skalní hrádek Falkenštejn,“ dodal Salov.

První dřevěnou stavbu na skále nechal postavit už v roce 1856 kníže Ferdinand Kinskı, po jehož manželce Marii Anně byla vyhlídka pojmenována. Současnı altán stojí na místě od roku 2006.

Předchozí stavba shořela v září 2005 poté, co si v ní dva mladí cyklisté zapálili svíčku.

„Vstup do altánu byl uzavřen v roce 2018 poté, co byla konstatována rozsáhlá hniloba nosnıch trámů. Vzhledem k nemožnosti snadné opravy poškozenıch nosnıch částí správa národního parku zvolila vytvoření trvanlivější konstrukce, bude se jednat o ocelovou konstrukci obloženou dřevěnımi prvky,“ vysvětlil Salov.

„Vzhledově se altán přiblíží historickému stavebnímu slohu využívanému v regionu pro podobné stavby,“ přiblížil Salov.