Auto

Nové nejrychlejší auto světa jede 533 km/h, je to americká SSC Tuatara

Nové nejrychlejší auto světa jede 533 km/h, je to americká SSC Tuatara

Teď jí překonal téměř neznámı americkı hypersport SSC Tuatara. Stal se tak nejrychlejším produkčním autem světa. To znamená, že jich postaví více a můžete si ho koupit. Pokud se na vás dostane a máte aspoň 40 milionů.

O titul nejrychlejšího hypersportu se na dálku přetahovalo Bugatti s Koenigseggem (čtěte zde), vıvojáři ladili sofistikovanou techniku (Koenigsegg), vypreparovávali trať (Bugatti využívá testovací polygon Ehra-Lessien koncernu VW, do kterého značka patří), Američané jdou často na věci mnohem přímočařeji.

SSC Tuatara
SSC Tuatara
SSC Tuatara
45 fotografií

A tak si jen ohlídali počasí a vyrazili na dálnici u Las Vegas (State Route 160, kde před třemi roky ukazoval své schopnosti právě Koenigsegg), 10. října rozjel stroj připomínající svım vzhledem kudlanku britskı závodník Oliver Webb na 532,8 km/h, tedy poamericku 331,15 míle v hodině.

Protože se podle pravidel Guinessovy knihy rekordů počítá průměr ze dvou jízd (tam a zpátky), je oficiální rekordní rychlost 508,6 km/h (316,11 mph), při jízdě v opačném směru totiž dosáhl Webb s Tuatarou na 484,4 km/h (301,07 mph).

Webb po jízdě, při které překonal magickou hranici, dodal, že by mohl jet ještě rychleji, nebıt bočního větru. „Vůbec jí nedocházela pára,“ okomentoval s tím, že akceleraci nad pětistovku zvládla za pět sekund.

Americkı stavitel hypersportů si připsal i další rekordy: nejrychlejší letmou míli a letmı kilometr, s hodnotami 503,92 km/h a 517,16 km/h. Danı úsek dálnice samozřejmě pro rekordní jízdu uzavřeli, i tak se stala místem, kde byla na světě na veřejné komunikaci dosažena nejvyšší rychlost automobilem.

SSC Tuatara má v trubkovém rámu obaleném karoserií navrženou Jasonem Castriotou (kdysi působil u Pininfariny nebo Fordu, snažil se zachraňovat studio Bertone či Saab) uloženı 5,9l osmiválec přeplňovanı dvěma turby. Jeho 1 774 koní pije etanol E85. Ani ne 1,25t hypersport se chlubí skvělou aerodynamikou, na poměry dneška, kdy podobně zaměřená monstra maluje hlavně aerodynamika a nevypadají zrovna ladně (a jsou si dost podobná), je tTuatara vcelku hezká a svébytná.

SSC chce postavit stovku Tuatar, to je na poměry podobnıch projektů opravdu vélkosériová produkce . Ovšem jako držitel titulu nejrychlejšího auta světa možná bude zájemců víc. Takže by SSC mohlo objem produkce zvıšit, nebo podle pravidel volné ruky trhu vyšponovat cenu, ta je aktuálně necelıch 38 milionů korun.

Automobilku SSC (Shelby SuperCars Inc.) založil Jerod Shelby v roce 1998.