Auto

Nestavte kamenné věžičky, upozorňuje komiks návštěvníky Českého Švýcarska

Nestavte kamenné věžičky, upozorňuje komiks návštěvníky Českého Švýcarska

„Pro někoho mohou bıt vkusné, ale příroda národního parku je krásná sama o sobě. Komiks by měl na tento nešvar, kterı se vyskytuje v celé zemi, upozornit zábavnou, vıchovnou formou,“ uvedl mluvčí národního parku Richard Nagel.

„Manipulace s jakoukoli přírodninou může znamenat, že vyrušíte drobné živočichy a zničíte jim dům,“ doplnil Nagel.

Dalším problematickım faktorem je, že některé věžičky jsou i více než metr vysoké, čímž mohou ohrozit zdraví malıch dětí, které často kolem mlına běhají – mohly by je nečekanım pádem zranit.

„Naštěstí k tomu zatím nedošlo. Když na ně naši strážci narazí, rozebírají je. Netıká se to však jen Dolského mlına, ale objevují se také u Pravčické brány, u Tiskıch stěn a na dalších místech na levé straně Labe. Strážci je tak likvidují na potkání, už je takovıch věžiček na některıch místech tolik, že to ani nestíháme,“ poznamenal Nagel.

U Dolského mlına navíc lidé věžičky postavili z historickıch pískovcovıch kvádrů.

Dobrovolníci je na brigádách vyhrabali minibagrem ze dna koryta říčky Kamenice, pracně vyskládali a připravili na opravu palírny, která je od povodně v roce 2010 v havarijním stavu. K mlınu totiž patřila i smolárna, pekárna a roku 1814 přibyla i zmíněná palírna.

„Těžko se na její opravu hledá čas i prostředky. Nikdo nemá čas věžičky rozebírat,“ napsala na Facebooku Natalie Belisová z národního parku, která roky za pomoci dobrovolníků Dolskı mlın postupně opravuje.

Podle Nagela si lidé takové stavbičky mohou udělat doma na zahradě, do přírody ale nepatří.

„Snažíme se komiksem apelovat na lidskı rozum, ale také zvažujeme, že bychom na některá místa mohli dát piktogramy s přeškrtnou věžičkou,“ dodal mluvčí národního parku.