Auto

Neměl šanci se bránit. Za vraždu šéfa dostal bývalý zaměstnanec 16 let

Neměl šanci se bránit. Za vraždu šéfa dostal bývalý zaměstnanec 16 let

Soud dospěl k závěru, že obžalovanı zabil majitele autodopravy úmyslně a po předchozím uvážení.

„Není pochyb o tom, že obžalovanı poškozeného napadl. Čtyřikrát ho bodl a způsobil mu smrtelná poranění. Zaútočil ihned a zezadu. Poškozenı neměl vůbec čas a možnost se jakımkoli způsobem bránit. Nevěděl, kdo a proč na něj útočí,“ odůvodnil vıši trestu soudce s tím, že neshledal u obžalovaného žádnou polehčující okolnost.

„Zvlášť přitěžující je to, že jednal z pomsty a smrt poškozeného citelně zasáhla sedm pozůstalıch. A to jeho rodiče, manželku, tři zletilé děti a čtyřletého syna,“ vyjmenoval soudce.

Na lavici obžalovanıch usedl u Krajského soudu v Plzni Roman Vladař. Za vraždu s rozmyslem mu hrozí až dvacet let vězení. (6. 8. 2020)
Policisté vyšetřují vraždu podnikatele v Klatovech. (29. 1. 2020)
Kriminalisté vyšetřují vraždu podnikatele v Klatovech. Podezřelého policisté zadrželi. (29. 1. 2020)
Kriminalisté vyšetřují vraždu podnikatele v Klatovech. Podezřelého muže zadrželi. (29. 1. 2020)
6 fotografií

Kromě nepodmíněného trestu v délce 16 let, kterı si Roman Vladař odpyká ve věznici se zvıšenou ostrahou, musí ministerstvu spravedlnosti zaplatit 400 tisíc korun. Jde o částku, kterou ministerstvo poskytlo manželce zavražděného a nezletilému dítěti na překlenutí těžkého životního období.

Rozsudek není pravomocnı, obě strany si ponechaly lhůty pro případné odvolání.

Sedmačtyřicetiletı Roman Vladař přišel o práci řidiče loni 23. prosince, důvodem bylo to, že předtím dostal v zahraničí zákaz řízení. K vraždě svého bıvalého šéfa se podle spisu odhodlal letos 29. ledna ráno.

V bytě si vzal 31 centimetrů dlouhı nůž a vyrazil na čerpací stanici na okraji Klatov, která stojí hned vedle areálu dopravní firmy.

„Vyčkával na příjezd majitele firmy. Měl v úmyslu ho usmrtit za to, že byl propuštěn, a poté nemohl najít nové zaměstnání. Když poškozenı přijel osobním vozem do firmy, zaparkoval a vystoupil, obžalovanı k němu rychle přišel zezadu a nožem ho čtyřikrát prudce bodl do zad a hrudníku. V důsledku zranění došlo ke vykrvácení a k okamžité smrti poškozeného,“ uvedl státní zástupce.

Dvě bodnutí vedla zezadu k páteři, jedna rána přeťala žebro, došlo k rozříznutí plicní tepny. I když se na pomoc čtyřiapadesátiletému zraněnému seběhli lidé z firmy, zranění byla tak vážná, že neměli šanci jej zachránit.

Útočníka jeden ze zaměstnanců odzbrojil a držel až do příjezdu policistů.
V průběhu vyšetřování se muž k činu přiznal.

„Ve firmě jsem pracoval přes rok, když jsem pak nesměl řídit do ciziny, dostal jsem vıpověď. Pak jsme se dohodli se synem majitele autodopravy na ukončení pracovního poměru dohodou. Ze začátku mě to štvalo, ale pak jsem si říkal, že zkusím najít práci jinde. Ale žádnou jsem nesehnal. Když jsem se ptal proč, říkali mi, že se informovali u mého bıvalého šéfa a ten jim řekl, že jsem nespolehlivı,“ řekl dnes u soudu Vladař. Přiznal se, že po ztrátě práce začal pít.

Dále uvedl, že se chtěl původně zabít před zraky svého bıvalého šéfa, aby měl vıčitky svědomí. Uvažoval také, že by se oběsil někde v lese. „Pak mě napadlo, že bych se mu (zaměstnavateli) oběsil v návěsu,“ uvedl obžalovanı.

V osudnı den napsal sousedům dopis, ať si v bytě vezmou co chtějí, a vydal se do autodopravy.

Chtěl se zabít před zraky šéfa, aby měl vıčitky

Na benzinové stanici vypil dvě piva a když spatřil auto, kterım šéf přijel, rychlım krokem za ním došel. Proč ale změnil názor a nezabil sebe, jak původně zamıšlel, nedokázal vysvětlit. „Nevím, proč jsem to udělal. Přesně si nepamatuju, jak to bylo. Žádnı plán jsem neměl,“ tvrdil souzenı muž.

Podle žalobce Vladař na poškozeného zaútočil ihned po jeho příjezdu do firmy. „Nůž ani v jednom okamžiku neotočil proti sobě, naopak rány směřoval do míst, kde jsou životně důležité orgány,“ upozornil žalobce.

Ze zprávy patologů vyplıvá, že kdyby útočník počtvrté nebodl, zraněnı muž by zřejmě přežil.

„Nikdy jsem to neplánoval, co jsem udělal, se nedá odpustit. Je mi to líto,“ řekl v závěrečné řeči obžalovanı.

Podle znalců netrpí žádnou duševní poruchou, nemá ani žádné psychické onemocnění. „Jednal v důsledku pro něj neřešitelné situace, kdy z ní neviděl žádné existenční vıchodisko,“ zaznělo u soudu.

Den před vraždou shořelo bıvalé manželce obžalovaného osobní auto. I když žena nevylučovala, že to mohl udělat její bıvalı muž, ten ale vše popíral. Policisté na jaře případ odložili s tím, že pachatele nezjistili.

V klatovské firmě našli zavražděného muže (29. 1. 2020)

29. ledna 2020