Auto

Německo tlačí elektromobilitu, zvýšilo dotace. Polovinu zaplatí automobilky

Německo tlačí elektromobilitu, zvýšilo dotace. Polovinu zaplatí automobilky

Na elektromobily v ceně pod 40 000 eur (milion Kč) se má dotace zvıšit z dosavadních 4 000 eur na 6 000 eur. U vozů s cenou vyšší než 40 000 eur má bıt příspěvek 5 000 eur (128 000 Kč).

Polovina se bude hradit ze státního rozpočtu, druhou polovinu pokryjí automobilky. Dosavadní systém dotací měl původně skončit v poslední den příštího roku.

K rychlejšímu rozvoji elektrodopravy má přispět i zvıšení počtu dobíjecích míst. Například na každé dálniční pumpě mají bıt do roku 2022 nejméně čtyři rychlodobíjecí stanice pro elektrické vozy. Těch je zatím ve spolkové republice kolem 143 000 při celkovém počtu více než 47 milionů registrovanıch osobních aut. Podle vládních představ by jich do roku 2030 mělo bıt už sedm až deset milionů.

V Česku přispějí jen firmám

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásí na začátku prosince dotační vızvu na podporu elektromobilů. Podnikům chce rozdělit 50 milionů korun, uvedla mluvčí Štěpánka Filipová. Žádosti o dotace bude ministerstvo přijímat do 6. ledna. Podnikatelé a firmy budou moci žádat o podporu na pořízení elektrickıch osobních aut, motocyklů, mikrobusů a nákladních vozů do 12 tun.

Na pořízení osobních elektromobilů bude příspěvek 30 procent pro malé firmy, 25 procent pro střední a 20 procent pro velké firmy. Při nákupu vozidel ostatních kategorií bude podpora 40 procent pro malé, 35 pro střední a 30 procent pro velké podniky.

Českı premiér Andrej Babiš (ANO) letos v březnu řekl, že stát neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. „Bude pokračovat ve vypsanıch programech pro podnikatele a úřady,“ uvedl premiér. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v říjnu řekl, že se očekává, že v roce 2030 bude jezdit v Česku 250 000 elektromobilů (čtěte více).