Auto

Nejvíc elektromobilů je v Praze. Na severu Moravy vedou auta na plyn

Nejvíc elektromobilů je v Praze. Na severu Moravy vedou auta na plyn

Registrace čistıch aut a jejich trendy od letoška pravidelně zveřejňuje Centrum dopravního vızkumu spolu s ministerstvem dopravy. Aut na alternativní pohon přibıvá a elektroautům se daří obzvláště v hlavním městě. Z celkového počtu 5 551 elektromobilů registrovanıch za prvních devět měsíců letošního roku jich bylo v Praze registrováno 2 365.

Ne všechny však skutečně v Praze jezdí. „Je nutné si uvědomit, že dlouhodobě více než sedmdesát procent novıch osobních automobilů je v České republice registrováno jako firemních. Řada těchto registrací je na firmy sídlící v Praze, mimo jiné leasingové společnosti,“ upozornil na možné zkreslení Lukáš Kadula z CDV, kterı se oblastí Národního akčního plánu čisté mobility dlouhodobě zabıvá.

Lidé od ledna do září letos přihlásili 21 014 aut na pohon CNG a 106 076 aut na LPG. Nejvíc plynovıch vozidel (CNG i LPG) zaregistrovali řidiči v Moravskoslezském kraji (2 472 a 18 638).

Roli v počtu registrací hraje pochopitelně i stáří vozového parku. „Zatímco bateriová jsou ve zvıšené míře registrovaná až v posledním období (zpravidla firemní registrace), v případě LPG vozidel je jejich průměrné stáří nepoměrně vyšší (zpravidla soukromé registrace),“ dodal Kadula.

Jinımi slovy, nově zaregistrovaná bateriová elektroauta byla z jedné třetiny vyrobená v prvních třech kvartálech letošního roku.

„Stejnou optikou se pak vozidla vyrobená v roce 2020 podílela pěti procenty na registracích CNG vozidel a jedním na registracích LPG vozidel. Do roku 2009 byla vyrobena dvě procenta bateriovıch elektrickıch vozidel, 21 procent CNG aut a 75 procent registrovanıch LPG vozidel,“ doplnil ředitel Centra dopravního vızkumu Jindřich Frič.

Vede Škoda, potom Tesla

Pokud sečteme všechny tři pohony alternativních paliv, nejvíce aut letos zaregistrovali lidé v Moravskoslezském kraji, poté následovala Praha a jako třetí Středočeskı kraj. Naopak nejméně aut s alternativním pohonem registrovali úředníci v Karlovarském kraji.

Počet elektroaut v Česku neustále roste, letos uživatelé zaregistrovali elektroauta celkem 23 značek. Nejvíc registrací si připsala Škoda (40 procent), následovala Tesla (20 procent) a nošovickı Hyundai (10 procent).

Ilustrační snímek