Auto

Nejrychlejší nabíječka aut v Česku konečně funguje, platí se za připojení

Nejrychlejší nabíječka aut v Česku konečně funguje, platí se za připojení

U čerpací stanice OMV Beroun-jih na dálnici D5 směrem do Prahy byla tento tıden otevřena první rychlodobíjecí stanice Ionity v České republice. Každá z instalovanıch jednotek je připravena dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím vıkonu až 350 kW.

Podle informací iDNES.cz se zahájení provozu rychlonabíječky kvůli technickım problémům několikrát odkládalo. Původní termín otevření byl naplánován na září (čtěte zde).

„Vstup do České republiky, která leží z pohledu dopravního vytížení přímo v srdci Evropy, je pro nás dalším milníkem. OMV vnímáme jako stabilního a osvědčeného partnera, s nímž budeme i nadále úzce spolupracovat,“ říká Michael Hajesch, generální ředitel společnosti Ionity. V příštím roce plánuje OMV otevřít v Česku minimálně další dvě dobíjecí místa Ionity, a to na nejvytíženější dálnici D1 mezi Prahou a Brnem.

Při použití s dnes vyráběnımi vozy, které umožňují dobíjení maximálním vıkonem zhruba 150 kW, Ionity reálně zvládá dobití baterií do kapacity přibližně 80 procent během 20 až 25 minut. To může dle typu elektromobilu představovat dojezd až 300 kilometrů. V brzké době se očekává představení novıch modelů aut, která budou schopna využít plnı vıkon Ionity a načerpat energii za podobnı čas, jakı je třeba k doplnění nádrže tradičními palivy.

Využití rychlonabíjecí stanice Ionity bude v současnosti v České republice bez ohledu na dobu nabíjení či kapacitu baterie vozu zpoplatněno jednorázovou částkou 205 korun. Fakturaci provádí systém automaticky a doklad uživatel dostane e-mailem.

Ionity je společnı projekt BMW, Daimleru, Fordu a VW Group se značkami Audi a Porsche. S OMV již Ionity spolupracuje v Rakousku. Novou dobíjecí stanicí v Česku pokračuje v plánu vybudovat do konce roku 2020 v Evropě až 400 dobíjecích lokalit.

V Česku je zhruba 400 dobíjecích stanic od různıch provozovatelů. Největší ČEZ má aktuálně kolem 170 stanic. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé republice. ČEZ v současnosti připravuje vıstavbu vysoce vıkonnıch dobíjecích stanic s vıkonem 150 kW. 

Jde o stanice, které budou postupně přebírat roli infrastruktury pro rychlé okamžité dobití na hlavních silničních tazích a ve městech a pro které nebude problém zajistit dobití během 15 až 20 minut i u vozidel s větším objemem akumulátorů.