Auto

Návrat solárních panelů. Nové elektromobily se jimi budou dobíjet

Návrat solárních panelů. Nové elektromobily se jimi budou dobíjet

Aplikace solárních panelů u automobilů byla doposud velmi omezená, ačkoli s touto technologií vırobci sem tam koketovali. Solární panel mohly mít třeba luxusní vozy Maybach, poháněly jím klimatizaci. Podobné řešení využívala v roce 20210 i Toyota Prius, následně si mohli zákazníci na vybranıch trzích pořídit i Plug-in hybridní Prius, kterı uměl sbírat energii ze solárního panelu do svıch baterií. To se psal rok 2016 a celodenní stání vozu na slunci umělo do baterie přidat energii jen asi na 6 kilometrů jízdy.

To bylo vzhledem k příplatku ve vıši téměř 50 000 korun pro mnoho zákazníků docela zbytečné gesto. Něco podobného teď zkouší Hyundai u nové generace sedanu Sonata. Na korejském a americkém trhu nabídne za příplatek solárními panely pokrytou střechu, která umí podle údajů vırobce za rok vygenerovat elektřinu až na 1 300 kilometrů jízdy.

Řešení by se mělo dostat i do dalších modelů značky. Možná i proto, aby se k technice dostali i zákazníci na dalších trzích. Sonata se totiž podle automobilky v Evropě prodávat nemá, i když by tu teoreticky mohla nahradit stávající model i40.