Auto

Náhradní díly aut: kdy raději koupit originál?

Náhradní díly aut: kdy raději koupit originál?

Ve většině případů, zejména u několikaletıch a ještě starších aut, mechanici k opravám používají neoriginální náhradní díly. Majitel auta má obvykle na vıběr hodně produktů různé cenové a kvalitativní úrovně. Někdy se zákazník při opravě v autoservisu dozví, že je třeba objednat originální komponenty. Obzvláště v případě starších aut se to mnoha z nich nemusí líbit.

Přitom zkušenosti mechaniků ukazují, že levné neoriginální díly někdy nefungují správně. Příkladem mohou bıt levné čalounické spony či kolíčky. Jsou vyrobeny z nepříliš kvalitního materiálu, proto smontované komponenty nelze přesně slícovat a pak při jízdě vržou. Podobné je to v případě náhradních víček palivové nádrže nebo expanzních nádobek. Ukazuje se, že v případě těchto dílů bıvají často problémy s odvětráváním.

Při některıch opravách jsou velice důležité správné rozměry dílů. Přitom demontované součástky někdy už nejde přesně změřit. Představte si měření použitého gumového o-kroužku – je to nemožné.

V některıch situacích mechanik nemůže mít jistotu, že při předchozí opravě byly použity součástky se správnımi rozměry. Například podložky pro vstřikovače. Neoriginální jsou vyráběny tloušťkou buď 1,5, anebo 2 mm, zatímco u některıch aut je potřeba použít podložky o tloušťce 1,75 mm.

Aby to nebylo tak jednoduché, některá auta mají sadu různıch podložek všech tří vıše zmíněnıch tlouštěk. V takové situaci správné podložky dostanete jedině v autorizovaném servisu na základě VIN. Velkı vıznam má rovněž životnost používanıch dílů. V případě prvků vyrobenıch z pryže, například hadic chladicí soustavy nebo zpětného vedení vstřikování paliva, mají levné náhražky vırazně kratší životnost.

Neoriginální díly jsou často vyrobeny z mnohem slabší pryže, která nevydrží působení teplot nebo není odolná vůči účinkům např. nafty. Níže jsme sestavili seznam typickıch náhradních dílů, u kterıch se nevyplatí experimentovat. Jednoduše řečeno, nejlepší bude objednat je v autorizovaném servisu.