Auto

Na mostech pozor, víc to tam klouže. Riziková místa zvýrazní modrá barva

Na mostech pozor, víc to tam klouže. Riziková místa zvýrazní modrá barva

Mosty promrzají a tvoří se na nich námraza mnohem častěji než na silnici postavené na zemním tělese. Na místa, kde je větší pravděpodobnost, že bude silnice namrzlá, upozorňují modré patníky nebo na dálnicích odrazky na vozovce

Varovné modré odrazky lemují také úseky, kde se často tvoří sněhové jazyky nebo místa, kam stéká voda. Omrzlı povrch vozovky může řidiče překvapit také ve stinnıch úsecích či v místech, kde je poblíž vodní plocha nebo tok.

V Česku už se objevují i místa, která varují řidiče před tím, že jsou náchylná k omrzlinám, s modrou vozovkou. Na asfalt je nanesena protismyková vrstva materiálu s větší adhezí, modré zbarvení má upozornit řidiče.

„Mosty, ale i další riziková místa na silnicích a dálnicích lze v současnosti účinně ochránit před námrazou například zařízením, které pomocí speciálních trysek rozstřikuje po vozovce solanku. Další způsoby, například vyhřívání betonové vozovky jako na některıch skandinávskıch letištích, jsou zatím spíše vıjimečné“, vysvětluje pro iDNES.cz Bohuslav Slánskı, zodpovědnı za vıvoj a inovace ve společnosti Skanska.