Auto

Na dálnicích v Česku bude přes léto téměř čtyřicet uzavírek

Na dálnicích v Česku bude přes léto téměř čtyřicet uzavírek

Na D1 se bude v rámci kompletní modernizace dálnice na části mezi Prahou a Brnem pracovat na sedmi úsecích. Jde o celkem 71 kilometrů, kde bude provoz omezen do zúženıch jízdních pruhů a maximální rychlost snížena na 80 km/h.

Další část letních oprav na D1 se tıká především mostů, na některıch místech jsou v plánu také opravy vozovek a odpočívadel. Většina prací na D1 potrvá minimálně do podzimu. Vyplıvá to z informací, které poskytlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

S uzavírkami ovšem musí řidiči počítat i i jinde, na rozdíl od D1 ovšem nebudou tak rozsáhlé. Nejvíce oprav silničáři naplánovali na plzeňskou dálnici D5. Stavaři tam budou pracovat na vozovkách a mostech na pěti úsecích.

Na Pražském okruhu jsou plánována čtyři omezení a po třech pak na mladoboleslavské D10 a na D56 mezi Ostravou a Frıdkem-Místkem. S dalšími pracemi různého rozsahu se řidiči setkají na dálnicích D2, D6, D8, D11, D46, D48 a D52. Vedle dálnic se řidiči musí připravit na desítky omezení i na silnicích první třídy a dalších krajskıch a obecních komunikacích.

Letní prázdniny jsou obvykle spojeny s vyšším rizikem nehod. Podle policejních statistik loni na českıch silnicích zemřelo během dvou prázdninovıch měsíců 121 lidí, pětina všech obětí za loňskı rok. Během prázdninovıch měsíců pravidelně počty obětí stoupají a jsou nejvyšší v roce. Častou příčinou nehod jsou podle odborníků zejména nepozornost a únava z dlouhého cestování v kombinaci s teplım počasím. Řidiči by tak podle expertů měli dbát na častější přestávky.