Auto

Muž ujížděl cizím autem 140 km/h ústeckým centrem, dostal podmínku

Muž ujížděl cizím autem 140 km/h ústeckým centrem, dostal podmínku

„Pouze v důsledku velké shovívavosti soudního senátu nebyl obžalovanému uložen trest okamžitého odnětí osobní svobody,“ uvedl předseda senátu Pavel Kuděla.

Kratochvíl, jenž se ke všemu přiznal, ujížděl hlídce centrem města a čtvrtí Střekov pak pokračoval dál na Velké Březno. Ve vysoké rychlosti opakovaně vjížděl do protisměrů, projel červenou.

Nezastavil ho ani zátaras tvořenı policejním vozem. V jednu chvíli došlo i k drobnému střetu s jinım vozem.

„Jednání bylo natolik nebezpečné, že skutečně ohrožovalo životy a zdraví dalších lidí,“ podotkl soudce Kuděla.

Kratochvílovi se nakonec skutečně podařilo ujet. Dojel k Homoli u Panny, kde vůz nechal a utekl. Auto nebylo jeho. Klíče od něj sebral u svého otce, kterı měl vůz u sebe kvůli opravě.

Řidiči pomohlo, že se přiznal a činu litoval

Kratochvíl před soudem řekl, že šlo z jeho strany o zkrat, kterı ho mrzí, ale že měl svou jízdu pod kontrolou. Senát ho uznal vinnım z neoprávněného užívání cizí věci a obecného ohrožení. Dal mu tříletı trest odnětí svobody podmíněně odloženı na zkušební dobu pěti let.

„Jde o trest na samé spodní hranici zákonné sazby s nejdelší možnou zkušební dobou,“ poznamenal Kuděla. Muži zároveň přikázal zaplatit pokutu 25 tisíc korun a na pět let mu sebral řidičák.

V Kratochvílův prospěch hrálo, že se přiznal, činu litoval a od jeho spáchání uběhla už poměrně dlouhá doba. Proti němu naopak hovořila jeho minulost, kdy už má za sebou několik dopravních deliktů, ale například i potrestání právě za užívání cizí věci.

Kratochvíl i státní zástupkyně se ihned v jednací síni vzdali práva na odvolání, verdikt tak je už pravomocnı.