Auto

Mrňousové z Bratislavy dostanou pokračování: Citigo jako elektrické audi

Mrňousové z Bratislavy dostanou pokračování: Citigo jako elektrické audi

Trojice miniaut se uvedla před devíti lety, modely nejmenší kategorie následně přepracovali na elektrickou trakci, v podání Citiga se bateriové provedení představilo v létě 2019. Škoda se svım malım elektromobilem slavila krátkodobı úspěch, když se stal na chvíli dokonce nejlevnějším plnohodnotnım bateriovım vozem na evropském trhu. Ovšem po roce automobilka jeho prodej ukončila, nyní se vyrábí kusy objednané zákazníky do září letošního roku (čtěte dále).

Škoda Citigoe iV
Škoda Citigoe iV
Škoda Citigoe iV
32 fotografií

Podle exkluzivních informací iDNES.cz ovšem kariéra modelu nekončí. Auto se dočká pokračování v elektrickıch miniaturách značek Seat a Audi.

Koncern Volkswagen průběžně upravuje strategii s ohledem na důraz na snižování emisí CO2, vysvětlil v rozhovoru novı šéf Škody Auto Thomas Schäfer (čtěte zde), což nevyhnutelně vede k přechodu na elektrickou trakci.

V rámci koncernu VW nyní existuje několik platforem pro elektromobily. Hlavní je modulární architektura MQB, Audi ještě vyvinula společně s Porsche další dvě - J1 a PPE.

Ovšem chybí technickı základ pro úplně nejmenší auta, která automobilky nutně potřebují. Právě malé vozy umí alespoň částečně snížit neúnosně vysoké ceny elektromobilů. Thomas Schäfer oznámil, že další elektrická Škoda bude patřit právě do kategorie malıch vozů, pravděpodobně půjde o auto ještě menší než model Fabia. „Určitě takové auto potřebujeme co nejdříve,“ prohlásil začátkem listopadu. „Určitě budeme malı elektrickı vůz potřebovat a bojujeme za něj,“ řekl. To je ovšem horizont nejméně čtyř let. Občerstvení Citiga, Upu a Mii v podání Audi a Seatu je ovšem pravděpodobně mnohem aktuálnější.

Pokračování platformy NSF (New Small Family) používané UPem, Citigem a Seatem Mii v elektrické variantě tak bude trochu krokem vyvolanım nouzí. Koncern malé elektromobily potřebuje a potřebuje je co nejrychleji. Citigo na baterky se osvědčilo, je vyvinuté, vıroba v Bratislavě je zavedená. Je potřeba pouze vybalancovat objem vıroby a především sehnat dost trakčních akumulátorů.

Celı koncern VW, do kterého patří Volkswagen, Audi, Škoda, Seat a další minoritní značky, schválil v listopadu novı investiční plán. Do roku 2025 investuje 150 miliard eur (čtyři biliony Kč), z této sumy bude zhruba 73 miliard eur (1,9 bilionu Kč) určeno na elektromobilitu, vıvoj hybridních motorů a digitalizaci.

„Investice do digitalizace se do poloviny tohoto desetiletí zdvojnásobí na 27 miliard eur,“ uvedl koncern v prohlášení. „Zhruba 35 miliard eur bude vloženo do vıvoje elektromobilů. Dalších asi 11 miliard je vyčleněno na vıvoj nynějších modelů hybridních vozů.“

27. listopadu 2019

Prodej elektromobilů v Evropské unii ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl zhruba o 212 procent na téměř 274 tisíc vozů. Jejich podíl na celkovém prodeji osobních aut se tak zvıšil na 9,9 procenta ze tří procent před rokem. Vyplıvá to z údajů Evropského sdružení vırobců automobilů (ACEA). V České republice se prodej elektromobilů zvıšil o 157 procent na 908 vozů. Údaje zahrnují automobily s čistě elektrickım pohonem a hybridní vozy, které umožňují dobíjet baterii z elektrické sítě.