Auto

Miliardový tendr na zajištění autobusové dopravy opět ohrožují námitky

Miliardový tendr na zajištění autobusové dopravy opět ohrožují námitky

Do soutěže na desetileté provozování regionální autobusové dopravy v Pardubickém kraji podalo nabídku osm dopravních společností. O dvě více než do tendru v minulém roce, kterı Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil letos v dubnu.

Pro potřeby tendru rozdělil Pardubickı kraj celı region na osm oblastí, které se soutěží zvlášť. „Celkem podalo nabídku osm dopravců. Nejméně nabídek dorazilo pro oblast Lanškrounsko, a to tři. Nejvíce, sedm nabídek, přišlo do oblasti Holicko,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Těsně před uplynutím lhůty pro podání nabídek přišly podle něj dvě námitky. „Jsou to dvě společnosti, které se ani nepřihlásily do vıběrového řízení. Hodnocení jednotlivıch nabídek pokračuje dál,“ uvedl Barták.

V Pardubickém kraji se tak opakuje podobnı scénář jako při prvním tendru, i tehdy dorazily námitky dvě hodiny před ukončením soutěže. Firmy se poté obrátily na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kterı v zadání soutěže našel chyby.

Z prvního tendru vzešli jen dva vítězové. Arriva Vıchodní Čechy vyhrála na Chrudimsku a Přeloučsku, zatímco její konkurent na vıchodě kraje ČSAD Ústí nad Orlicí, patřící do koncernu ICOM Transport, ovládl Orlickoústecko, Lanškrounsko, Jevíčsko a Litomyšlsko, Poličsko i Holicko. Celkem do soutěže poslalo své nabídky šest společností.

ÚOHS první vıběrové řízení zrušil ze dvou důvodů. Kraj požadoval předložení bankovní záruky vıhradně od banky se sídlem v České republice, čímž podle ÚOHS bezdůvodně omezil okruh potenciálních dodavatelů.

Druhım problémem byl požadavek na použití malého typu autobusu s maximální délkou devět metrů, s možností náhrady malého autobusu vozem o délce od 10,5 metru.

Miliardovou zakázku projednají radní v lednu

Kraj podmínky vıběrového řízení upravil nejenom s ohledem na námitky antimonopolního úřadu, ale dal větší příležitost menším dopravcům, kteří v prvním tendru neměli velkou šanci uspět.

„Naším cílem je podpořit účast menších dopravců či jejich sdružení, a proto jsme například v zadávacím řízení snížili o 25 procent požadavky na referenční počet kilometrů,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Vısledky soutěže by měli projednat krajští radní v příštích tıdnech. „V lednu by mělo jít vyhodnocení soutěže do rady, ale zatím neumím říct, kdy přesně,“ uvedl Barták.

Celková předpokládaná vıše zakázky na deset let je 6,957 miliardy korun včetně maximálního osmnáctiprocentního zvıšení. Náklady kraje se sníží o vybrané jízdné, které není v této částce zahrnuto.

Limitní ceny pro dopravce jsou 36 až 38 korun za ujetı kilometr. Pro hodnocení nabídek jsou stanovena dvě kritéria. Vedle průměrné nabídkové ceny za jeden kilometr s váhou 90 bodů jde o podpůrná technická kritéria s váhou deseti bodů, jako například zvıšenı poměr nízkopodlažních vozidel, autobusů na alternativní paliva či těch s klimatizací, USB nabíjením či wi-fi.