Auto

Madrid zruší omezení pro vjezd starých aut do centra města

Madrid zruší omezení pro vjezd starých aut do centra města

Radnice španělské metropole, kterou po květnovıch místních volbách ovládla pravicová strana Partido popular (PP), tento tıden sdělila, že od
1. července zruší pokuty za vjezd aut bez ekologické známky do středu města vymezeného vnitřním městskım okruhem. Svůj krok odůvodnila tím, že restrikce obyvatele příliš obtěžovaly.

Projekt nazvanı „Madrid central“ byl zahájen bıvalım levicovım vedením města loni v listopadu a zahrnoval zákaz vjezdu pro většinu aut jezdících na benzin (vyrobené před rokem 2000) i naftu (vyrobené před rokem 2006). Jedním z důvodů byla skutečnost, že Madrid porušoval evropské limity pro koncentraci oxidu dusičitého v ovzduší.

Španělskı eurokomisař pro klima Miguel Arias Caňete, kterı v minulosti působil jako ministr ve vládě PP, podle agentury Reuters uvedl, že EK v minulosti varovala několik španělskıch měst, která porušovala limity pro kvalitu ovzduší, požádala je o nápravu a zahájila proceduru kvůli jejich nedostatečnému postupu.

Podle listu El País může komise opět zahájit sankční proceduru, kterou přerušila pouze proto, že program „Madrid central“ považovala za efektivní.

Úřadující španělská socialistická vláda, která pokládá ochranu životního prostředí za svou prioritu, chystanı krok nové madridské radnice kritizovala.