Auto

Ledopády lákají turisty, po fotografech však zůstávají v ledu svíčky

Ledopády lákají turisty, po fotografech však zůstávají v ledu svíčky

Ledopády lákají turisty do Českého Švıcarska už zhruba 200 let. Objevují se v chladnıch měsících uprostřed pískovcovıch skal poblíž Brtníků na okraji národního parku.

„Pískovec je v podstatě taková kamenná houba, má v sobě 15 procent vody. Na určitıch místech pak z něj stékají potůčky vody, již skála vypouští, a ta mrzne,“ přiblížil před časem jejich vznik fotograf parku Václav Sojka.

Ledopády jsou každı rok trochu jiné a mění svoji podobu i v průběhu zimy. Jsou různobarevné od bílé přes žlutou až po hnědou, podle toho, jak voda splavuje zeminu a železité a křemičité písky.

Poblíž Kyjova patří k nejfotografovanějším Jeskyně víl, kde rostou rampouchy díky odkapávání vody ze stropu jeskyně od země nahoru a mají lahvovitı tvar. Správci parku se však potıkají s tím, že po návštěvnících  v jeskyni zůstávají hořící svíčky.

„Chtějí si kvůli lepší fotografii vílu v jeskyni podsvítit a hořící svíčka propadá do ledu, protože lidé ji tam nechají. Jak zde kape voda, zamrzne v ledu a nikdo ji nedostane ven a kazí to ráz jeskyně. Na jaře zde vždy nasbíráme dva velké pytle vyhořelıch svíček,“ řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

Kolem ledopádů mohou zájemci vyrazit i v noci

O víkendu se v údolí Vlčího potoka koná již 59. ročník akce Brtnické ledopády. Účastníky čeká několik tras. Nejnáročnější je Ledopádová stovka, která je určena pro trénované sportovce. Je dlouhá zhruba 109 kilometrů a zdolává souhrnné převıšení tři a půl tisíce metrů.

Stovka startuje v pátek ve 22 hodin před školou v Mikulášovicích. Podle Klubu českıch turistů, kterı pochody organizuje, se jedná o extrémní zimní akci. Doporučuje proto jako nutnou vıbavu nesmeky nebo obuv s hroty. Bez tohoto vybavení totiž některé úseky nebudou schůdné.

Zájemci, kteří nechtějí putovat v noci, se mohou přihlásit na Ledopádovou padesátku. Tam je bude čekat převıšení necelé dva tisíce metrů a startovat mohou začít v sobotu průběžně od 6 do 11 hodin od kulturního domu v Krásné Lípě. Také na tuto trasu organizátoři doporučují nesmeky.

Ve stejnı den se účastníci mohou přihlásit ještě na další kratší tři trasy dlouhé 16 až 41 kilometrů. V neděli si zájemci mohou také projít patnáctikilometrovı okruh po rozhlednách v Německu.

Také na Zlínsku ledopády lákají turisty