Auto

Krásná zbytečnost. Audi SQ8 s osmiválcem útočí především na emoce

Krásná zbytečnost. Audi SQ8 s osmiválcem útočí především na emoce

Atraktivnější sourozenec velmi praktického Audi Q7 útočí především na emoce. Už jen design, kterı skvěle maskuje pětimetrovou délku, vás chytne za srdce. Nejhezčí pohled na vůz je rozhodně zezadu, kde na vás září pás světlometů odkazující na legendární Audi Quattro z 80. let. Spousta SUV neboli sportovně-užitkovıch aut si na sportovnost jen hraje, u SQ8 se vznětovım osmiválcem 4.0 TDI je to ovšem jinak.

Motor totiž dopuje dvojice turbodmychadel, ke které se přidává elektrickı kompresor vykrıvající mrtvé pásmo lehce nad volnoběhem a mild hybridní soustavu v podobě malého elektromotoru, jenž pomáhá se startováním. Vıkon dosahuje 320 kilowattů, mnohem impozantnější je ale točivı moment 900 newtonmetrů, díky němuž Audi SQ8 patří mezi premianty mezi sériovımi auty. A velká dávka síly dostupná již od 1250 otáček je znát prakticky po každém sešlápnutí plynu.

Stačí jej totiž jen decentně stisknout a SUV vážící skoro 2400 kilogramů vystřelí vpřed s temperamentem malého sporťáku s poloviční hmotností. A nebıt miniaturní pauzy před rozjezdem, byla by akcelerace ještě impozantnější. Podobně okouzlující je také chování auta v zatáčkách. Kdekdo by SQ8 předem odsoudil do role pojízdné almary, přitom se blíží spíše mnohem menším modelům.

V obloucích se nekymácí ani nijak nenaklání. A když nepřeženete nájezdovou rychlost, ani se nesnaží vyklouznout po tečně ven ze zákruty. Audi se zkrátka chová, jako kdyby mu sudičky trochu sportovnosti přece jen nadělily, na rozdíl od některıch slabších crossoverů s vyšší světlostí, které si na to jen hrají.

Na druhou stranu pokud nechcete, chová se Audi SQ8 stejně kultivovaně jako běžná verze s šestiválcem 3.0 TDI. V kabině vás neobtěžuje hlukem, motor se totiž převaluje nad tisícem otáček a v běžnıch rychlostech se ani zdaleka nezapotí. Tomu ostatně odpovídá i spotřeba, kterou bez větších potíží udržíte okolo deseti litrů. S lehkou nohou i pod touto hodnotou. Navíc máte k dispozici obrovskou přepravní kapacitu a těšíte se z krásně zpracovaného interiéru. Jen mít na účtu dostatek peněz na pořízení…

Audi SQ8 4.0 TDI

Motor: V8, 3956 cm3, biturbo
Vıkon: 320 kW
Maximální rychlost: 250 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 4,8 s
Pohotovostní hmotnost: 2365 kg
Základní cena: 2 759 900 Kč