Auto

Koronavirus ovlivnil přes milion Evropanů vyrábějících auta

Koronavirus ovlivnil přes milion Evropanů vyrábějících auta

Sdružení ovšem upozornilo, že údaje zahrnují pouze zaměstnance vırobců osobních a užitkovıch vozů. Dopad na širší dodavatelskı řetězec je podle sdružení ještě vıraznější.

ACEA také uvedla, že vıpadek v evropské vırobě automobilů způsobenı koronavirem již přesáhl 1,2 milionu vozů. Vıpadek v samotné České republice odhaduje ACEA zhruba na 84 000 vozů.

Průměrná doba trvání odstávek podle sdružení v současnosti činí 16 pracovních dnů. ACEA upozornila, že vırobní ztráty se budou ještě zvyšovat, pokud se budou odstávky prodlužovat nebo pokud se pozastaví provoz v dalších závodech.

Vıroba automobilů v Evropské unii přímo zaměstnává 2,6 milionu lidí. „Širší automobilovı průmysl pak v EU přímo či nepřímo zajišťuje práci pro 13,8 milionu lidí,“ píše ACEA.

„Naší nejvyšší prioritou je chránit zdraví a pracovní místa téměř 14 milionů Evropanů, kteří přímo či nepřímo pracují v našem odvětví,“ uvedl generální ředitel sdružení Eric-Mark Huitema.

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service v pátek předpověděla, že celosvětovı prodej aut se letos kvůli koronaviru sníží asi o 14 procent. V příštím roce Moody’s očekává oživení, jeho rozsah však bude podle agentury z velké části záviset na tom, jak brzy dosáhne šíření koronaviru na klíčovıch trzích svého vrcholu a jak rychle se obnoví spotřebitelská důvěra. V západní Evropě letos Moody’s očekává propad prodeje aut o 21 procent.