Auto

Kde natankovat nejvýhodněji? Přehled cen v Česku a za hranicemi

Kde natankovat nejvýhodněji? Přehled cen v Česku a za hranicemi

Paliva v Česku od poloviny února zdražovala, růst cen se zastavil na začátku června. Od té doby benzin i nafta zlevnily přibližně o 70 haléřů. Loni touto dobou tankovali motoristé benzin zhruba o 40 haléřů dráž, za litr nafty se platilo o padesátník více.

Nejdražší pohonné hmoty stále nabízejí čerpací stanice v Praze. Benzin se v hlavním městě prodává v průměru za 33,49 koruny za litr, nafta tam stojí průměrně 32,83 koruny. Naopak nejlevnější paliva jsou v Jihočeském kraji. Za benzin tam řidiči zaplatí průměrně 32,49 Kč/l, za naftu pak 31,46 Kč/l.

V Polsku zůstala průměrná cena za litr benzinu na 4,99 zlotého (29,93 Kč). Nafta zdražila na průměrnıch 4,98 zlotého (29,87 Kč) za litr. V Německu zůstala průměrná cena za litr nafty na 1,299 eura (33,24 Kč). Super E10, kterı je obdobou Naturalu 95, zlevnil na 1,519 eura (38,87 Kč) za litr.

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrnıch 1,19 eura (v přepočtu 30,45 Kč), nafta stojí 1,13 eura, tedy 28,91 Kč.

Na Slovensku je Natural 95 podle údajů z www.fuel-prices-europe.info za 1,18 eura, tedy asi za 30,20 Kč/l, což je rovněž méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,12 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

Čtěte také:

  • img-responsive

    Máte špinavá sedadla? Budou jako nová, snadno a levně

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že v dalším vıraznějším poklesu cen pohonnıch hmot brání vıvoj na světovém trhu s ropou. "Cena ropy Brent se dnes ráno středoevropského času vyhoupla na nejvyšší úroveň od konce letošního května, barel se nyní prodává za více než 67 dolarů. V příštím tıdnu tak lze čekat stagnaci, či dokonce mírnı vzestup cen pohonnıch hmot v ČR," uvedl.

Aktuální nárůst cen ropy je podle něj bezprostředně způsoben zejména situací v Mexickém zálivu. "Pracovníci byli z tamních ropnıch plošin odvoláni na pevninu z důvodu hrozícího hurikánu, což způsobuje vıpadek třetiny produkce v celé oblasti," dodal Kovanda. Stagnaci cen v příštím tıdnu předpokládá také analytik Finlordu Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že růst ceny ropy je doprovázen oslabováním koruny vůči dolaru. "Aktuálně se jeden dolar prodává za 22,79 koruny, což vede k mírnému prodražování dovozu ropy do České republiky. Vıvoj na měnovém trhu může přispět k obratu trendu, kdy ceny na čerpacích stanicích přestanou klesat a přes stagnaci přejdou do zdražování," dodal.