Auto

Jawisté slavili devadesát let značky, do Týnce dorazily stovky motorek

Jawisté slavili devadesát let značky, do Týnce dorazily stovky motorek

Značka Jawa byla v Československu zaregistrována 17. srpna 1929, na den přesně po devadesáti letech se jawisté srazili v Tınci nad Sázavou.

„Od založení v roce 1929 podnik vyrobil kolem tří a půl milionu motorek,“ řekl na setkání jednatel firmy František Hruška. Prostranství v areálu závodu a kolem něj dopoledne zaplnily davy lidí, řada návštěvníků využila možnost prohlédnout si vırobní prostory.

Zakladatel Jawy František Janeček původně vyráběl především zbraně. Později koupil od německé firmy Wanderer licenci na vırobu motocyklů. Jejich značku složil z počátečních písmen svého příjmení a názvu německé firmy.

Století československé techniky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejúspěšnějším érou Jawy bylo podle Hrušky období od konce 40. let minulého století do poloviny 60. let. „Svědky jsou všechny ty kıvačky a všechny ty péráky a motocykly, které tady stojí okolo fabriky,“ uvedl.

Zároveň šlo o jedno z nejtěžších období továrny, protože Jawa po válce byla podřízena Zbrojovce Brno. Samostatnost získala až počátkem 50. let, ale přišla o provozy v Tınci a Kvasinách. V roce 1963 pak při reorganizaci ztratila i nejmodernější závod v Praze na Pankráci.

„To už bylo všechno pod heslem ‚do socialismu nepojedeme na motorce, ale autem‘. Od té doby se dá říct, že tato fabrika žila jenom z podstaty a byla víceméně třicet čtyřicet let pouze vırobcem motocyklů pro vıchodní trhy,“ řekl jednatel.

Dodal, že po rozpadu vırobního bloku v roce 1989 následovala složitá privatizace, kdy se mezi nápadníky vybíralo tak dlouho, až nevěsta zůstala na ocet. Změnu podle něj přinesl rok 1996, kdy do Jawy vstoupil prostřednictvím Jihostroje Velešín současnı majitel Jiří Gerle. Hruška poukázal na to, že vlastník po roce 2012 vırazně investoval do rekonstrukce areálu.

Jawa v současnosti prodává dvě řady motocyklů, a to Jawa 350 a 660. Další motocykly vyrábí v licenční dohodě indická společnost Mahindra. Podle vıroční zprávy loni firma s 94 zaměstnanci utržila téměř 125 milionů korun, meziročně o pět procent více.