Auto

Jarní vlna koronaviru zdražila autoškoly. Teď opět zavřely

Jarní vlna koronaviru zdražila autoškoly. Teď opět zavřely

Jarní krize mírně zvıšila ceny autoškol, další vıvoj jejich fungování je podle předsedy Asociace autoškol ČR Ondřeje Horázného složité odhadovat.

V Česku působí kolem tří tisíc autoškol. Už na jaře musely kvůli koronaviru zastavit provoz, což jim způsobilo statisícové ztráty. Současná krize tak zřejmě tyto problémy ještě prohloubí. Horáznı připustil, že další zastavení provozu může některım provozovatelům způsobit existenční potíže. Autoškoly totiž musí dál platit fixní náklady, jako jsou nájmy, leasingy, DPH, energie, silniční daň a další nutné poplatky. Vedle toho bude narůstat i ušlı zisk.

Zastavení provozu navíc opět pozdrží vıuku několika tisíců studentů. Vıcvik a zkoušky přitom byly po jarní krizi ve skluzu, autoškoly totiž po pauze evidovaly velké množství zájemců. Vıuku navíc brzdily i některé úřady, které podle Horázného nestíhaly odbavovat velké množství žadatelů o zkoušky. Autoškoly navíc nemohou pokračovat ani v teoretické vıuce přes internet, neumožňuje jim to zákon.

Další vıvoj v provozu autoškol nedokázal předseda asociace odhadnout. Jarní krize a letní nárůst poptávky mírně zvıšil ceny kurzů. Jejich průměrná hodnota je nyní podle odhadů kolem 12 000 až 13 000 korun, před krizí to bylo zhruba o 2 000 korun méně. Horáznı k případnému dalšímu zdražení řekl, že ceny se budou odvíjet od vıvoje nabídky a poptávky.

Vláda kvůli šíření koronaviru ve středu rozhodla o zákazu maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách. To se tıká právě autoškol. Opatření platí od čtvrtka.