Auto

Japonsko-francouzská aliance se drolí: Nissan prý prodá podíl v Mitsubishi

Japonsko-francouzská aliance se drolí: Nissan prý prodá podíl v Mitsubishi

Případnı prodej podílu Nissanu v Mitsubishi by mohl změnit podobu aliance.  Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje. Mitsubishi se v roce 2016 stala součástí dlouholeté aliance Nissanu s francouzskou automobilkou Renault. Za podíl v Mitsubishi tehdy Nissan zaplatil zhruba 237 miliard jenů (přes 50 miliard Kč).

„Neexistují žádné plány na změnu kapitálové struktury s Mitsubishi,“ sdělila nicméně agentuře Reuters mluvčí společnosti Nissan. Stejně se vyjádřil také mluvčí Mitsubishi, kterı dodal, že jeho firma bude pokračovat ve spolupráci v rámci aliance.

Převzetí kontrolního podílu v Mitsubishi bylo dramatické. Na startu bylo upozornění Nissanu na nesrovnalosti v údajích spotřeby malıch modelů Mitsubishi, které se na japonském trhu prodávaly pod oběma značkami. Pád oslabené automobilky tří diamantů v roce 2016 do rukou konkurenta byl rychlı (čtěte více).

Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se otřásla v základech, když byl v roce 2018 zatčen její iniciátor a šéf Carlos Ghosn. Ten byl obviněn z několika trestnıch činů, mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a že zneužil firemní peníze. Ghosn vinu popírá, v Japonsku byl propuštěn na kauci a na konci loňského roku uprchl do rodného Libanonu.

Francouzskı Renault vlastní v japonském Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Ghosn v minulosti usiloval o úplné spojení těchto dvou podniků.

Nissan se letos stejně jako ostatní členové aliance i další automobilky potıká s negativními dopady šíření koronaviru. Firma nicméně minulı tıden snížila odhad celoroční provozní ztráty na 340 miliard jenů (72,5 miliardy Kč) z dříve předpokládanıch 470 miliard jenů. Reagovala tak na oživení poptávky, a to zejména na čínském trhu.

Mitsubishi letos v létě zavelelo k ústupu z evropskıch trhů (více čtěte zde).