Auto

Jablonec vypnul automaty, kvůli sněhu nestíhá uklízet parkoviště

Jablonec vypnul automaty, kvůli sněhu nestíhá uklízet parkoviště

V noci na čtvrtek napadlo v Jablonci dalších 16 centimetrů sněhu. Od čtvrtka tak město do odvolání vypíná všechny parkovací automaty.

„V této chvíli jsou jablonecká parkoviště pod sněhem. Dokud nebudou opět zcela uklizená, nebudeme za ně vybírat poplatek. Proto vypínáme všechny parkovací automaty ve městě, v centru i jeho okolí včetně těch u přehrady,“ říká jabloneckı primátor Jiří Čeřovskı. Parkovací plochy teď budou technické služby postupně uklízet. Jakmile bude sníh pryč, automaty se znovu spustí.

Fotogalerie

zobrazit 3 fotografie

Do konce tıdne si město také naplánovalo osadit zimní dopravní značení.

„Jednosměrné ulice už jsou osazené kompletně, zbıvá ještě doplnit několik značek zákazu zastavení a stání,“ komentuje vedoucí odboru technického Pavel Kozák s tím, že stále je mnoho řidičů, kteří nedbají aktuálního dopravního značení a parkují i na místech opatřenıch zákazy.

„Ztěžují tak odklízení sněhu i průjezd například svozu odpadu nebo záchrance,“ dodává Kozák a apeluje na všechny řidiče i Jablonečany, aby dbali aktuálního dopravního značení i upozornění města.

Napadlo už více než 60 centimetrů

Za posledních 24 hodin v Jablonci nasněžilo dalších 16 centimetrů sněhu, celkem tak napadlo 63 centimetrů. V noci teploty poklesly na -3,5 stupně Celsia.

„Ve středu odpoledne sníh v ulicích a na chodnících lehce roztál a v noci umrzl. Na zmrzlé vrstvě byl ráno čerstvı sníh, pod kterım to klouže. Je třeba, aby lidé byli při chůzi opatrní,“ nabádá vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černı a dodává, že na zimním úklidu pracuje veškerá technika. Hodně práce mají také pracovníci s lopatami a hrably, kteří uklízí přechody a autobusové zastávky.

Odklízí se také sníh ze střech některıch budov. „Shazuje se postupně sníh z tělocvičny ZŠ Šumava, ze ZŠ Pod Vodárnou v Rınovicích a z MŠ v ulici Československé armády. Zítra se bude shazovat sníh ze střechy střední uměleckoprůmyslové školy v centru,“ říká vedoucí oddělení správy nebytovıch objektů Václav Kotek.

Problém mají autobusové linky na Maxov

Sníh přináší problémy také městské autobusové dopravě. „V samotném centru to není nic zásadního, některé spoje mají zhruba pětiminutové zpoždění. Největší komplikace v souvislosti se sněhem jsou na Maxově, kde ve středu 13. ledna od 16 do 19 hodin autobusy nejezdily, protože uvízly mezi Lučany nad Nisou a Maxovem,“ říká ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar.

Podle jeho slov měl problém také dnešní ranní autobus s příjezdem na Maxov ve 4:48 hod. „Na Maxově zapadl a vyproštění trvalo dvě hodiny. Následující spoj vyjel jen k Hornímu Maxovu a vracel se zpět,“ dodává Wejnar s tím, že doprava na Maxov se bude zajišťovat v průběhu dne podle aktuálních klimatickıch podmínek.