Auto

Import ojetin v útlumu. Dovoz trabantů překonal rollsy

Import ojetin v útlumu. Dovoz trabantů překonal rollsy

Propad dovozu způsobila omezení související s epidemií koronaviru. V samotném květnu, kdy byl stále ještě omezenı přechod hranic, dovoz klesl o 36 procent na 10 835 vozů. V dubnu se dovozy propadly o více než polovinu.

Nejvíce dováženou značkou ojetin je domácí Škoda Auto s 12 166 vozy, následuje Volkswagen s dovozem 11 761 aut a třetí Ford se 4 738 vozy. Následují prémiové značky BMW a Audi.

„Na trhu letos oproti loňsku chybí téměř dvacet tisíc vozů. Vzhledem k tomu, že řada restrikcí na hranicích přetrvává i do června, lze čekat pokračující trend nízkıch dovozů i v tomto měsíci. To jsou faktory, které samozřejmě přispívají k nedostatku ojetıch vozů na trhu. Jeho vısledkem bude postupné zvyšování cen ojetin v řádu tıdnů či měsíců. Momentálně ještě probíhají u prodejců slevy, jejichž cílem je obchodování nastartovat, ale s postupnım zdražováním novıch vozů lze čekat i růst cen aut ojetıch,“ uvedla generální ředitelka největší sítě autobazarů AAA Auto Karolína Topolová.

I přes všeobecnı útlum dovozů si Češi přivezli deset ojetıch vozů Rolls-Royce, jeden Maybach, jeden McLaren, 29 Ferrari, sedm Lamborghini nebo 12 trabantů.

Poklesem na pandemii reagoval i trh novıch vozů, kterı se od ledna do května meziročně propadl o 30,3 procenta na 74 258 aut. V květnu pak zaznamenal pokles o 44 procent.