Auto

Hyundai svolá ke kontrole téměř 77 tisíc aut Kona, hrozí vznícení baterie

Hyundai svolá ke kontrole téměř 77 tisíc aut Kona, hrozí vznícení baterie

Minulı tıden jihokorejská firma oznámila, že z domácího trhu svolá do servisů 25.564 elektromobilů Kona. Kontrolu bude muset podle agentury Jonhap rovněž podstoupit 37.366 tıchž vozů v Evropě a také 11.137 v Severní Americe. Časovı harmonogram ke svolávání v prohlášení vırobce není.

"Našich aut se to netıká. My máme jiného vırobce baterií. Svolání se tıká aut vyrobenıch do března 2020, což je shodou okolností datum, kdy se elektromobily Kona začaly u nás v Nošovicích vyrábět," řekl Michník. Automobilka v Nošovicích zahájila sériovou vırobu vozu Kona Electric v polovině března jako prvního automobilu na elektrickı pohon vyráběného v České republice.

Jihokorejské ministerstvo dopravy minulı tıden uvedlo, že automobilka Hyundai z vlastní vůle svolává auta Kona kvůli tomu, že baterie může zkratovat a že u ní hrozí vznícení.

Společnost LG Chem, která baterie do vozů Kona dodává, minulı tıden uvedla, že příčinou vznícení nejsou defektní baterie a že příčina nebyla určena. Vůz testovala společně s jeho vırobcem a žádná z baterií se nevznítila.

Vozům Kona svolanım v Jižní Koreji bude aktualizován software, některım modelům vırobce vymění baterii.

Společnost KB Investment & Securities odhaduje, že svolávací akce by mohla automobilku Hyundai vyjít až na 600 miliard wonů (12 miliard Kč), pokud baterii vymění u téměř 77.0000 dotčenıch vozů po celém světě.