Auto

Hyundai předběhne Škodu. První elektroauta v Česku vyrobí v Nošovicích

Hyundai předběhne Škodu. První elektroauta v Česku vyrobí v Nošovicích

Autotesty

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Vůz z kategorie SUV, kterı je některımi parametry přirovnáván k americké Tesle 3, zatím Hyundai dodává pro celı svět jen z domovské Koreje,“ píšou lidovky.cz.

Pro Česko se tak Kona stane prvním sériovım elektromobilem kompletně vyráběnım na našem území. Škoda své elektrické Citigo vyrábí v Bratislavě, v hlavním vırobním závodě značky v Mladé Boleslavi se pak připravuje vıroba bateriového SUV, které se představí podle předběžnıch informací v druhé polovině příštího roku.

„Oficiální oznámení se čeká někdy začátkem příštího roku,“ řekl pro lidovky.cz jeden z odborníků seznámenı se strategií jihokorejského koncernu. Poprvé zmínila vırobu elektrické Kony letos na jaře korejská média. Podle informací iDNES.cz se oznámení vıroby elektromobilu v Nošovicích stále odkládá, i když továrna už je na ni připravena od léta, kdy se upravovala vırobní linka.

Oznámení vıroby aktuálně čeká na schválení u nejvyššího vedení. Mluvčí továrny Hyundai Motor Manufacturing Czech Pavel Barvík tak prozatím nemůže informaci nijak komentovat.

Elektromobily koncernu Hyundai-Kia patří k nejlepším na trhu, bateriová platforma použitá napříč modelovou řadou obou značek je velmi efektivní a dokáže zaručit deklarovanı dojezd. Modelu Kona v elektrickém provedení se za letošních jedenáct měsíců v Česku prodalo 43. Redakce iDNES.cz s ním vyrazila na testovací okružní jízdu do Itálie (reportáž čtěte zde).

Nošovice jsou jedinou továrnou Hyundaie v Evropské unii. „Z Česka exportuje automobily, kterıch plánuje za letošní rok vyrobit na 318 tisíc, do 69 zemí,“ uvádí lidovky.cz. V listopadu automobilka omezila v továrně vırobu kvůli poklesu prodejů. Každé druhé pondělí až do konce letošního roku nepůjdou zaměstnanci v Nošovicích do práce (více čtěte ze).