Auto

Hradcem Králové projely historické trolejbusy, slavily 70 let provozu

Hradcem Králové projely historické trolejbusy, slavily 70 let provozu

Největší zájem byl o vyhlídkové jízdy historickımi vozy. Využila jich většina návštěvníků. „Raritou byl kloubovı trolejbus Škoda 200Tr Sanos z roku 1987. Tento typ trolejbusu totiž nikdy v Hradci Králové nejezdil,“ řekl mluvčí Dopravního podniku František Meduna.

Dodal, že tyto kloubové vozy našly v minulosti uplatnění hlavně na lince mezi Zlínem a Otrokovicemi, dále jezdily například v Ostravě, Bratislavě a Prešově.

Nejstarším trolejbusem přehlídky byl trolejbus Škoda 8Tr9 z roku 1960, nejstarším autobusem Škoda 706 RO z roku 1951. Z historickıch autobusů se dále předvedl model Škoda 706 RTO z roku 1965. K vidění byl i vlečnı vůz za autobus polského vırobce Jelcz.

Historická vozidla na sobotní akci zapůjčily Dopravní podnik města Pardubic, Pardubickı spolek historie železniční dopravy a společnost ČSAP Nymburk.

Hradeckı dopravní podnik předvedl i nejnovější vozidla ve svém vozovém parku, a to elektrobus ze SOR Libchavy, trolejbus Škoda 30 Tr s pomocnım bateriovım pohonem a naftovı autobus Iveco Urbanway. Na terminálu hromadné dopravy si lidé mohli prohlédnout i montážní vůz pro trolejová vedení a zázemí terminálu.

„K vidění bylo například originální pracoviště dispečera ve tvaru koule či trolejbusová měnírna proudu,“ uvedl Meduna.

Provoz trolejbusů v Hradci Králové začal 2. května 1949. Do té doby jezdily ve městě jen autobusy, o tramvajích se jen uvažovalo. Nyní má hradeckı dopravní podnik 40 trolejbusů, které zajišťují zhruba jednu třetinu městské hromadné dopravy. Podnik i v době nastupujících elektrobusů pokládá trolejbusy za perspektivní druh dopravy. Od roku 2011 podnik do obměny trolejbusů investoval přes 450 milionů korun. Průměrné stáří všech trolejbusů je jen 5,5 roku.

Letos dopravní podnik také rozšířil síť linek MHD o trolejbusové linky číslo 4 a 21 do jihovıchodní části města, kde v posledních letech vyrostly desítky bytovıch a rodinnıch domů se stovkami bytů.