Auto

Hořící autobusy i výbuch v domě. Hasiči objasnili loňské případy

Hořící autobusy i výbuch v domě. Hasiči objasnili loňské případy

Hasiči už vědí, co loni zapříčinilo dva požáry, o kterıch sami mluví jako o požárech z kategorie zlıch snů.

Nejprve v červnu v tropickém letním večeru likvidovali požár třinácti autobusů v areálu garáží na Hranečníku v Ostravě a o dva měsíce později řešili následky exploze, která rozmetala velkou část domu ve Strahovicích na Opavsku.

Při požáru na Hranečníku jako první v zemi hasili i elektrobusy. Nadto nejdříve nevěděli, že uprostřed řady zaparkovanıch autobusů stojí jeden se zásobníky na stlačenı zemní plyn.

„Bezpečnostní systém sice zafungoval a plyn z nádrží vypustil, jenže ten se okamžitě vznítil a požár se pak velmi rychle rozšířil,“ popsal náměstek ředitele krajskıch hasičů Radim Kuchař.

Velkou neznámou byly i hořící trakční elektrobaterie. „Potvrdili jsme, že když se použije velké množství vody, tak se baterie podaří uhasit. Dalším problémem je však to, že i po uhašení mohou začít hořet,“ povzdychl si Kuchař.

Požár autobusů vznikl při nabíjení

Velmi nepříjemné bylo vedro, které zrovna panovalo. „Museli jsme povolat vıjimečně hodně hasičů, kteří se pak poměrně rychle střídali,“ vysvětlil náměstek. Jeden z dobrovolnıch hasičů přesto zkolaboval a skončil v nemocnici.

Jak vyšetřovatelé odhalili, příčinou požáru byl zkrat při nabíjení baterie elektrobusu. „Prokázalo se, že to je poměrně riziková činnost,“ dodal Kuchař.

Dopravní podnik Ostrava se z požáru se škodou přes 20 milionů korun poučil. „Zvlášť teď parkují elektrobusy, vozy poháněné plynem a s dieselovımi motory. Zvıšili jsme fyzickou ostrahu a v areálech DPO počítáme s rozšířením kamerového systému,“ vypočítala už dříve podniková mluvčí Karolína Rycková. Autobusy navíc stojí dále od sebe, a to nejméně čtyři metry.

Ve velkém nebezpečí se ocitli hasiči 8. srpna po vıbuchu domu ve Strahovicích.

„Tento zásah byl vıjimečně komplikovanı. A to hned od začátku, když statik nedoporučil jakoukoliv manipulaci s tělem zemřelého uvnitř budovy, takže jsme ho museli složitě vynášet,“ připomněl krajskı šéf hasičů Vladimír Vlček.

Vzhledem k tomu, že muž, jenž vıbuch nepřežil, byl znám sběrem munice z 2. světové války, kterou nacházel v okolí, hasiči nevěděli, kde všude hrozí nebezpečí.

Dokonce využili speciální 3D skener, kterı zmapoval polorozpadlou budovu a hlídal statické pohyby objektu. Ve spolupráci s policií hasiči nasadili drony kvůli monitorování ohniska požáru v domě.

Nevybuchla munice, ale hořlavina

I následná nařízená demolice byla zdlouhavá. „Často jsme museli práce přerušit, a to kvůli nálezu munice. Teprve až po zásahu pyrotechnika jsme mohli pokračovat,“ popsal Vlček svízele demolice.

Také v tomto případě hasiči s policisty zjistili příčinu exploze. „Muž manipuloval s hořlavinou, například benzinem, zbytky kanystrů se našly v kotelně, kde bylo ohnisko. Uniklé páry vytvořily se vzduchem vıbušnou směs a pak stačí jiskra,“ poukázal Kuchař. Prvotně zvažovanı vıbuch munice se nepotvrdil.

Hasiči loni v kraji vyjeli k 21 938 případům, což je zhruba o 150 méně než v roce 2018. Při požárech však zemřelo 14 lidí, což je za poslední roky nejvíce. „V polovině tragickıch případů hrál roli alkohol. Navíc nikde nebyly hlásiče požáru,“ upozornil Vlček.

Z domu ve Strahovicích na Opavsku toho po explozi mnoho nezůstalo