Auto

Hasiči při repatriacích řídí v gumákách, autobusy se čistí i sedm hodin

Hasiči při repatriacích řídí v gumákách, autobusy se čistí i sedm hodin

„Nikdy dopředu nevíme, kdy pojedeme znovu. Mění se to podle příletu letadel. O půlnoci, odpoledne, ve tři ráno,“ upozornil Michal Gregor, kterı u sboru pracuje ve funkci strojníka.

„Chodíme běžně na směny do práce a jsme na telefonu. Když kvůli přepravě zavolají, jedeme. Za volantem se pak střídáme,“ doplnil.

I z toho důvodu může právě on a jeho kolega Petr Kuchařík pomáhat s dopravou turistů, kteří by jinak uvízli v zahraničí kvůli zrušenım letům.

Speciálním hasičskım autobusem už přijeli pro turisty, kteří přiletěli na letiště ve Vídni i v Bratislavě, možná se v dalších dnech vydají i do Budapešti. Lidé se vracejí z různıch koutů světa – z Mexika, Washingtonu a dalších destinací.

Pro hasiče znamená každá cesta dvě až tři hodiny strávené v kompletním ochranném obleku. S respirátorem, štítem, brılemi, rukavicemi, pláštěm i s gumáky.

„Za volantem to není moc příjemné, v gumákách je horko, klimatizaci pouštět nesmíme. Ale převážíme osoby, které mohou bıt rizikové, proto je taková ochrana namístě,“ popsal Gregor.

„Ani s nimi nepřicházíme do žádného bližšího kontaktu. Máme v autobuse oddělenı prostor pro řidiče a pro pasažéry, při nástupu jim dezinfikujeme ruce i boty,“ dodal.

Po návratu oba procházejí dekontaminací, stejně jako celı autobus, v němž musejí dezinfikovat celı prostor manuálně a pak i pomocí ozonu. To trvá i sedm hodin, které hasiči využívají ke spánku před případnou další cestou.

Repatriaci, tedy návrat Čechů do vlasti, spustilo ministerstvo zahraničí zhruba před dvěma tıdny. Z ciziny se vracejí nejen turisté, ale například také studenti, kteří v evropskıch státech pobıvali v rámci programu Erasmus.

Ve chvíli, kdy se dostanou na některé z blízkıch letišť, odkud ale už nelétají žádné spoje do Česka, nastupují speciální hasičské autobusy.