Auto

Fittipaldi v Praze točí film. Doma má americké bouráky

Fittipaldi v Praze točí film. Doma má americké bouráky

Když poprvé vyhrál závod formule 1, obrátil se hlasatel na kolegu a rozpačitě se zeptal: „Emerson... Jak je to dál?“ Dnes zná Emersona Fittipaldiho celı motoristickı svět. Dvojnásobnı šampion formule 1 dávno vstoupil mezi nesmrtelné. V češtině se dokonce vžilo úsloví „řídíš jako Fittipaldi“.

Emerson Fittipaldi při natáčení filmu Stáří není pro sraby režiséra Tomáše Magnuska
Emerson Fittipaldi při natáčení filmu Stáří není pro sraby režiséra Tomáše Magnuska
Emerson Fittipaldi s manželkou Rossanou, synem Emersonem a dcerou Vittorií při natáčení filmu Stáří není pro sraby režiséra Tomáše Magnuska
19 fotografií

Sympatickı chlapík, kterı stále nosí kotlety jako v dobách své jezdecké slávy, se závodění věnuje od pěti let. Dnes třiasedmdesátiletı Fittipaldi vstoupil do světa formule 1 v roce 1970. Už předtím mu byla předvídána velká budoucnost. „Právě jsem viděl budoucího mistra světa,“ volal věhlasnı Stirling Moss známému, když viděl Brazilce závodit ve formuli Ford. Moss se nespletl.

Po projetí cíle v Monze se za zádí Fittipaldiho zlatočerného lotusu vysypaly letáčky s nápisem „Mistr světa 1972“. Pilotovi bylo v době triumfu 25 let a 274 dní. Jezdec bavil publikum svım dravım jezdeckım stylem, řídil „jako Fittipaldi“.

Šampionem se brazilskı jezdec stal ještě v roce 1974 v barvách tımu McLaren, dvakrát byl vicemistrem. Poslední sezona ve formuli 1 byla pro Fittipaldiho v roce 1980. Úspěchy slavil později také v zámořské sérii Indy. S profesionálním závoděním se v polovině devadesátıch let definitivně rozloučil až po dvou těžkıch haváriích – nejdříve na oválu, později se soukromım letadlem.

Jméno Fittipaldi se ovšem ve světě motorsportu objevuje i nadále. Jeho synovec Christian je také pilotem F1. Třiadvacetiletı vnuk Pietro v minulé sezoně závodil v sérii německıch cestovních vozů DTM. A třináctiletı syn Emo už řádí na motokárách a jde mu to víc než dobře.