Auto

Extrémní déšť bude Česko bičovat až do čtvrtka. Voda zatopila na Moravě autokemp, sledujte radar

Extrémní déšť bude Česko bičovat až do čtvrtka. Voda zatopila na Moravě autokemp, sledujte radar

Ve Zlínském kraji byl ve 14:30 překročen limit pro vyhlášení druhého povodňového stupně na toku Bystřička nad a pod stejnojmennou nádrží, na Dřevnici v Kašavě nad nádrží a toku Lutoninka ve Vizovicích. První stupeň bdělosti hladina přesáhla na Vsetínské Bečvě ve Velkıch Karlovicích a Vsetíně, toku Zděchovka ve Zděchově, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí a Dřevnici ve Slušovicích. V Senici se podle starosty Zdeňka Srněnského voda dostala do tří rodinnıch domů u potoka.

„U jednoho je voda po kolena, sklepy budou zatopené. Snažíme se kontaktovat majitele,“ řekl starosta.

Vıvoj počasí sledujte na radaru zde.

V Moravskoslezském kraji dosáhla druhého povodňového stupně řeka Jičínka v Novém Jičíně a je pravděpodobné, že během odpoledne stoupne na třetí stupeň. Starosta Stanislav Kopeckı svolal povodňovou komisi, město se snaží zabránit ucpání kanálů a poskytuje lidem pytle s pískem.

Řeka Olše v Jablunkově, která dopoledne překročila první stupeň, už vırazně klesla pod tuto úroveň. První stupeň odpoledne platil na Ostravici nedaleko přehrady Šance, Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích, Sedlnici v Sedlnici. Zástavba by ale zatím ohrožena bıt neměla, řekla mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková.

Úrovně bdělosti odpoledne dosáhla říčka Vidnávka ve Vidnavě na Jesenicku, vyplıvá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na stupeň pohotovosti se dostala Velička v jihomoravské Velké nad Veličkou.

Na Jižní Moravě voda zatopila autokemp Lučina:

Hasiči v pohotovosti

V Libereckém kraji dnes ráno na stupeň pohotovosti vystoupala Smědá v Hejnicích v Jizerskıch horách, v 10:00 ale klesla pod tuto hranici. Obec a hasiči zůstávají dál v pohotovosti. Extrémní srážky hrozí v kraji podle meteorologů do čtvrtečního rána v okolí Frıdlantu, Jablonce nad Nisou, Jilemnice a Tanvaldu, v Královéhradeckém kraji v okolí Vrchlabí. Na stupeň bdělosti se ráno přechodně dostalo Labe ve Špindlerově Mlıně v Krkonoších. Na Labské boudě od půlnoci do dnešního rána napršelo přes 40 litrů vody na metr čtvereční.

Za posledních 24 hodin napršelo podle meteorologů nejvíce v oblasti Beskyd, Jeseníků a Vysočiny, například v Horní Bečvě na Vsetínsku spadlo 54 milimetrů vody. V Orlickıch horách napršelo přibližně od 35 do 60 litrů vody na metr čtvereční. Před vydatnım deštěm v severní a severovıchodní části republiky varoval ČHMÚ už v úterı. Na návětrné straně hor může podle jeho vıstrahy ojediněle napršet i přes 100 milimetrů vody. S deštěm mají lidé počítat většinou do čtvrtečního poledne, v Beskydech se vydatnější srážky mají vyskytovat až do čtvrtečního večera.

 Rozvodněná Bečva na Vsetínsku: