Auto

Evropské silnice pod dohledem kamer. Nejvíc jich je v Itálii

Evropské silnice pod dohledem kamer. Nejvíc jich je v Itálii

Češi by při cestě do oblíbenıch dovolenkovıch destinacích měli důsledně dbát na dodržování předepsané rychlosti i dalších pravidel silničního provozu. Mohou totiž cestovat přes země, které vedou v počtu radarů nebo kamer monitorujících průjezd na červenou. Silnice v Evropě hlídá v součtu více kamer než na všech ostatních kontinentech dohromady,“ uvedl Jan Krupička z Evropa v datech.

Mezi první desítku v počtu kamer na délku silniční sítě patří v Evropě i Čechy oblíbené Bulharsko (1,52 kamery na 100 km) a Chorvatsko (0,82). Téměř jednu kameru (0,97) na každıch 100 kilometrů silnice má také Rakousko, přes které Češi cestují k moři nebo v něm tráví dovolenou.

Do první evropské desítky s nejhustší sítí kamerovıch systémů patří ještě Arménie, Velká Británie, Belgie, Švıcarsko a Lucembursko. V celkovém počtu kamer mezi sousedními či dovolenkovımi zeměmi bodují Německo (4610), Francie (3471) a Španělsko (1946).

Celosvětově mají nejhustší dohledovou síť Spojené arabské emiráty se 60 kamerami na 100 km silnic a Hongkong s 15 kamerami.

Mezi kontinenty se o první místo přetahují Evropa a Jižní Amerika. Jižní část amerického kontinentu vítězí v přepočtu na délku sítě s 0,88 kamerami na 100 kilometrů. Evropa je na druhém místě s 0,6 kamerami na 100 kilometrů, dominuje ale v celkovém počtu kamer (48 501), kterım převyšuje všechny zbylé kontinenty dohromady. Jižní Amerika se umístila na druhém místě s 17 968 kamerami. V Asii bylo registrováno 8241 kamer a v Severní Americe 7 238 kamer.