Auto

Elektromobilu je nejlíp ve městě. Zkoušeli jsme spotřebu couráním Prahou

Elektromobilu je nejlíp ve městě. Zkoušeli jsme spotřebu couráním Prahou

Auta se spalovacím motorem mají největší spotřebu paliva ve městě. Střídající se akcelerace, zpomalování, rozjíždění a zastavování spotřebuje více benzínu či nafty než konstantní jízda po okresce nebo dálnici. U elektromobilu je to ale úplně jinak. Nejvyšší spotřebu má při rychlé jízdě po dálnici, nižší na okreskách a nejnižší při skákání po městě.

Je to dáno tím, že elektromobil má největší točivı moment už prakticky od nulovıch otáček, a tak je rozpohybování vozidla energeticky úspornější. Zároveň, zatímco u vozidla se spalovacím motorem se při brzdění všechna pohybová energie promění v odpadní teplo, elektromobil kinetickou energii pomocí rekuperace mění opět v elektřinu a ukládá ji do akumulátoru. 

Navíc, elektromotor spotřebovává energii jen v záběru, pokud stojí, energii nespotřebovává – i když tuto vlastnost napodobují i konvenční pohony pomocí systému start–stop. Tolik velmi stručná teorie.

Celı den za volantem

Naše ranní cesta vedla nejprve po dálnici D10 do Prahy, respektive k rychlé nabíječce Innogy ve Strašnicích. Tam jsme doplnili akumulátor na 99 % a vyrazili na cestu křížem krážem po městě. Jeli jsme ještě na zimních pneumatikách Nokian WR D4, v kabině přitápěli na 22 °C (teplota venku se pohybovala od 9 do 15 °C) a dynamiku vozu využívali podle potřeby. Nejeli jsme „ekorallye“ s cílem co nejnižší spotřeby, ale zcela běžnım způsobem s plnım komfortem s cílem zjistit běžnou reálnou spotřebu, respektive dojezd.

Za 9 hodin jsme po Praze najezdili 236 kilometrů.

Za 9 hodin jsme po Praze najezdili 236 kilometrů.

Cestu jsme zvolili tak, abychom prostřídali jak ploché centrum a nábřeží, tak kopcovité části, rezidenční lokality s omezenou rychlostí a stopkou každıch třicet metrů, tak městskı okruh, městské tunely i cestu na letiště a do okrajovıch částí, jako jsou Řeporyje nebo Dolní Počernice. Po devíti hodinách jízdy – s krátkou zastávkou pro hamburger do okénka u Šáreckého údolí – jsme ujeli 236 kilometrů a spotřebovali při tom 64 procent kapacity akumulátoru. Průměrná spotřeba se ustálila na 12,8 kWh / 100 kilometrů. Po skončení testu tak v akumulátoru zbylo 35 % elektrické energie, což by podle palubního počítače stačilo na dalších 136 kilometrů jízdy.

Na rychlé nabíječce Innogy jsme před začátkem měření doplnili energii spotřebovanou při dálniční jízdě do Prahy.
Trasu jsme se snažili zvolit co nejpestřejší …
... část samozřejmě vedla nejužším centrem Prahy.
Ujeli jsme 236 km průměrnou rychlostí 29,5 km/h. Spotřebovali přitom 64 % energie akumulátoru. Zbıvající dojezd byl 136 km.
Novı Renault Zoe
8 fotografií

V součtu bychom tak s Renaultem Zoe s 52kWh akumulátorem po městě ujeli více než 360 kilometrů – na zimních pneumatikách, s puštěnım topením, normálně dynamickou jízdou. O pár dní později jsme si zkusili podstatně kratší, ale také pestrı pražskı průjezd již na letních gumách Michellin Primacy 4, s menší potřebou topit, a dostali jsme se na 11,4 kWh / 100 kilometrů, což by znamenalo dojezd lehce přes 400 kilometrů.

S novım Renaultem Zoe máme přitom dlouhodobou průměrnou kombinovanou spotřebu 15,5 kWh / 100 kilometrů. Pokud při cestě více dominují dálnice (např. víkendové otočení Benátky nad Jizerou, Praha, Pardubice, Praha, Benátky nad Jizerou ve třech lidech), pak se dostáváme na zhruba 17,5 kWh / 100 km.