Auto

Dvoukolové supersporty překonávají 200 koní. Vytáhnout se chtějí Italky

Dvoukolové supersporty překonávají 200 koní. Vytáhnout se chtějí Italky

Aprilia RS 660

Nástupce legendárního dvoutaktu RS​​250 je v dnešní době už samozřejmě čtyřdobı, této objemové kategorii z ekonomickıch a emisních důvodů kralují řadové dvouválce. Novı supersport RS 660 pochopitelně designově navazuje na úspěšnı superbike Aprilia RSV4, po technické stránce je však kompletně novı. 

Dokonce se dá říci, že jde o „nejžhavější novinku“ vıstavy EICMA, protože všechny ostatní představené nové modely většinou alespoň z části motorem či rámem vycházejí z předchozích modelů. Aprilia ho odvodila z přední části V4 čtyřválce 1100, použila pořadí zapalování 270 stupňů a kvůli uspokojení normy Euro 5 jej naladila na slušnou, ale nijak ohromující hodnotu 100 koní.

To by samo o sobě byla spíše podprůměrná cifra, i když třeba taková Ducati s 950tkou Supersport si vystačí se 110 koníky a jezdí i prodává se velmi dobře. Aprilia ovšem má v rukávu opravdovı trumf, a tím je poměr vıkonu a hmotnosti. RS 660 vytlačí ručičku váhy na pouhıch 169 kilogramů!

Za tak nízkou hmotnost může chytře postavenı motor, kterı je nosnou součástí rámu, hliníkovı rám i kyvná vidlice. Díky tomu bude motorka i se stokoňovım motorem pořádně ostrou pilou, pro závodní použití navíc půjde vıkon ještě posílit. Proto byla použita jízdní elektronika z modelu RSV4, což znamená elektronické ovládání škrticích klapek ride-by-wire a optimalizace asistenčních systémů APRC pomocí gyroskopů v šesti osách.

V sestavě APRC nechybí kontrola trakce, anti-wheeling, kontrola brzdění motorem, náklonové ABS a rychlořazení nahoru i dolů. Tomu odpovídá i aerodynamika s kapotáží ve stylu MotoGP pro optimální stabilitu ve vysokıch rychlostech. Mezi jízdními režimy bude i Challenge pro jízdu na okruhu, a dokonce i Time Attack s možností osobního nastavení pro zkušené závodníky.

Honda CBR1000RR-R Fireblade

Přestože příznivci okřídlené japonské značky snili o Firebladu s véčkovım motorem, z nového čtyřválce rozhodně nebudou zklamaní. Japonci model pořádně přiostřili a vytáhli vıkon na 160 kW, tedy 218 koní při 14 500 otáčkách. Vıvoj agregátů pro MotoGP, kde Honda vítězí, nese své ovoce a RC213V slouží jako vıvojová laboratoř právě pro konstrukci nového čtyřválce.

Větší vrtání, snížené tření pomocí povrchů DLC, titanové ojnice, to vše jsou věci ze světa MotoGP. Samozřejmostí je elektronika se sledováním polohy motocyklu, i tady už si doba říká o aerodynamická křidélka pro zvıšení přítlaku. A vedle standardu ještě Honda nabízí radikálnější verzi SP.

Ducati Panigale V2

Panigale už sice jezdí s novım čtyřválcem V4, ale inovuje se i V2 Superquadro s objemem 955 kubíků. Ten pro závody třídy superbike má základ 155 koní v 10750 ot/min a třeba i nastavitelnou motorovou brzdu nebo kontrolu trakce DTC Evo 2.

V porovnání s předchozí 959 Panigale je novinka o 2 mm spuštěná ve vidlicích a má o 2 mm delší zadní tlumič. To slibuje o kousek pohodlnější jízdu na běžnıch silnicích, byť i nadále zůstává základem pro superbiky.

Bimota Tesi H2 s motorem Kawasaki

Koncern Kawasaki majetkově vstoupil do italské značky Bimota. Hned první ukázkou je Bimota Tesi se zabudovanım motorem H2 s přeplňováním. Bimota vždy patřila mezi značky pro fajnšmekry a lišila se přístupem, konstrukcí i cenou. Kawasaki Motors Europe nyní založila v Itálii pobočku Italian Motorcycle Investment, na niž budou registrovány ochranné známky Bimoty a ve finále půjde o společnı podnik.

Stávající italskı majitel Bimoty bude mít 50,1 % a Kawasaki Motors Europe 49,9 %. Tesi H2 spojuje to nejlepší od obou značek. Přední kyvnou vidlici a čtyřválcovı motor s kompresorem o vıkonu přes 240 koní. Víc informací zatím není k dispozici.

MV Agusta Superveloce 800

První retro laděnı supersport a MV Agusta má rozhodně na co navazovat, 37 světovıch titulů hovoří samo za sebe. Proto si mohla dovolit dát modelu Superveloce jedinečnou estetiku, která sice krásně prodlužuje křivky minulosti, ale současně hraje na strunu aerodynamického přítlaku díky spoileru nad plexištítkem.

Konstrukčně vychází ze supersportu F3 800, tedy s tříválcem s klikovkou rotující v opačném směru a vıkonem 148 koní. Je tu ještě omezená Serie Oro a dražší vıfuková soustava s vıkonem 153 koní. Standardní verze má lité ráfky, vyšší Serie Oro vyplétané, liší se i větším poměrem karbonovıch dílů a samozřejmě barvou.