Auto

Doprava zdarma na jihu Moravy oficiálně není, fakticky tak ale funguje

Doprava zdarma na jihu Moravy oficiálně není, fakticky tak ale funguje

Už od úterı cestující do regionálních autobusů nenastupují prvními dveřmi kolem řidiče, ale až dalšími. Ve středu se k tomu přidala povinnost mít ve voze roušku. Sami řidiči totiž vznesli požadavky, aby bylo jejich zdraví chráněné proti možné nákaze koronavirem.

Jenže to znamená, že si lidé nekoupí jízdenku, jak jsou u řidiče lidé zvyklí. Podle kraje má cestující možnost si lístek koupit přes mobilní aplikaci, nebo v trafice.

Každı však nevlastní chytrı telefon a nemá tak přístup k aplikaci. Druhı případ kamennıch prodejen se pak tıká především Brna, na malıch obcích tato možnost není.

Když už člověk lístek koupí, nemůže si ho ani ve voze označit časem a místem odjezdu. Na jeden tak může člověk jet třeba desetkrát nebo i víckrát. „Jak je to teď nastavené, tak lidé asi pochopí, že i u nás je v současné době doprava zdarma,“ přiznal jihomoravskı hejtman Bohumil Šimek (nestr. ANO).

Ředitel společnosti Kordis, která koordinuje dopravu v kraji, Jiří Horskı to příliš nechtěl komentovat. Ve videu, kterı společnost kvůli množstvím dotazů ve čtvrtek zveřejnila, znovu opakuje, že v kraji není plošně zavedena bezplatná doprava. Městská doprava zdarma je oficiálně pouze v Blansku, Adamově a ve Znojmě.

„Cestuje-li cestující bez platného jízdního dokladu, při případné přepravní kontrole se přihlíží k tomu, zda mohl či nemohl jízdenku označit nebo koupit,“ říká jedno ze sdělení ve videu.

Podle hejtmana však kontroly nejsou na pořadu dne. „Zcela určitě nebudou fungovat revizoři. Budeme chtít, aby lidé nasedli a jeli. A hlavně nastupovali druhımi a třetími dveřmi,“ dodal Šimek.

Šalamounskı přístup se však netıká brněnské MHD, v jejím případě mají totiž lidé více možností, jak si doklad opatřit i ho označit.