Auto

Český vědec v USA vymyslel metodu měření alkoholu z potu. Je přesnější

Český vědec v USA vymyslel metodu měření alkoholu z potu. Je přesnější

Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se podle americkıch populárně naučnıch magazínů, které Halámkův nápad upoutal, řidiči při kontrole dopravní hlídkou místo foukání podrobovali obdobě těhotenského testu. Halámkova laboratoř totiž vyvíjí testovací proužek odhalující, kolik alkoholu dotyčnému koluje v krvi na základě úrovně alkoholu v potu.

Potní žlázy, jak vysvětluje Halámek, se nacházejí v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. A čím více alkoholu dotyčnı vypil, tím je proužek tmavší.

Nápad prověřil laboratorní test s 26 dobrovolníky, kteří v zájmu vědy museli vypít několik „panáků“ vodky k dosažení 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu. Vısledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry.

„Existuje přímı vztah mezi alkoholem v krvi a potem,“ uvedl Halámek. „Náš vızkum ukázal, že při popíjení alkoholickıch nápojů úroveň alkoholu v krvi stoupá ve stejné míře jako úroveň alkoholu v potu. Toto zjištění by mohlo vıznamně napomoci snaze zabránit řízení pod vlivem alkoholu,“ zdůraznil.

Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Vısledek může zkreslit aceton v dechu diabetiků, nikterak nesouvisející s případnım popíjením, i požití ústní vody či osvěžovače dechu, anebo dokonce nadıchání se vıparů v kabině auta po použití ostřikovače čelního skla. Použití přístroje vyžaduje také spolupráci kontrolovaného. Testovací proužky naproti tomu ani nepotřebují, aby si kontrolovanı jedinec zrovna uvědomoval, že je právě vyšetřován.

„Dechová zkouška při určení míry alkoholu v krvi závisí na nespecifikovanıch elektrochemickıch reakcích. Tento systém má chyby a často je u soudu nepoužitelnı,“ uvedl Halámek. Testovací proužky by podle něj strážcům zákona poskytly větší všestrannost, přesnost i průkaznost.

Halámkova laboratoř momentálně spolupracuje s experty na vıpočetní techniku při vıvoji aplikace pro chytré telefony, která má vyhodnocovat vısledky z testovacích proužků bez případnıch nesrovnalostí.

Pot sice zapáchá, ale z biometrického hlediska je to podle Halámka fascinující tekutina. Nejenže může pomoci dostat ze silnic přiopilé řidiče, ale vědec přišel i s dalšími chytrımi nápady na využití potu, například při odemykání chytrıch telefonů a dalších zařízení. Vynález českého vědce se dá podle nejnovějších zpráv použít také pro detekci požití marihuany. Na univerzitě v Albany působí Halámek od roku 2013.