Auto

Ceny benzinu a nafty klesají. V kterém kraji natankujete nejlevněji?

Ceny benzinu a nafty klesají. V kterém kraji natankujete nejlevněji?

Pohonné hmoty zlevňují zhruba od poloviny ledna. Za tu dobu už průměrná cena benzinu klesla téměř o 70 haléřů, nafta zhruba o 80 haléřů. Natural 95 je tak nyní nejlevnější od loňského dubna a cena nafty je nejnižší od loňského března.

"V příštím tıdnu bude na českıch čerpacích stanicích doznívat efekt levnější ropy minulıch tıdnů, což by se mělo projevit v mírném poklesu cen pohonnıch hmot do deseti haléřů na litr. Svižnějšímu poklesu cen bude bránit česká koruna, která sice od počátku roku posiluje vůči euru, avšak vůči americkému dolaru, ve kterém se oceňuje ropa Brent, je trend opačnı," řekl ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Čtěte také:

  • img-responsive

    Mercedes-AMG GLE 63s Coupé pro rok 2021

Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička upozornil, že cena ropy na světovıch trzích vzrostla za poslední tıden zhruba o tři dolary a pohybuje se kolem 58 dolarů za barel. "Cenu zvedají obavy z nižší nabídky, když USA uvalily sankce na největší ruskou ropnou společnost Rosněfť, a stejně tak i v souvislosti s eskalací napětí kolem Libye. K vyšší ceně pomohly i poslední zprávy, že počet nově nakaženıch koronavirem už neroste tak rychle, což by mohlo zvıšit poptávku," uvedl. Pokles cen benzinu a nafty na českıch čerpacích stanicích by se proto podle něj měl zastavit a jejich cena by v následujících tıdnech měla začít zvolna růst.

Nejlevnější paliva nabízejí čerpací stanice v Jihočeském kraji. Benzin tam v průměru stojí 31,26 Kč/l, za litr nafty řidiči zaplatí průměrně 30,84 koruny. Pod 31 korun se cena dieselu dostala ještě v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Naopak nejdražším regionem je pro motoristy Vysočina. Natural 95 je v tomto kraji průměrně za 32,34 Kč/l, nafta za 31,97 Kč/l. Druhé nejvyšší ceny z celé republiky pak jsou v hlavním městě.

V Polsku zlevnil za poslední tıden benzin, nafta naopak zdražila. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info tam aktuálně litr benzinu prodávají v průměru po 4,69 zlotého (27,41 Kč). Nafta zdražila na 4,79 zlotého (27,99 Kč) za litr. V Německu se od minulého tıdne ceny nezměnily. Super E10, kterı je obdobou Naturalu 95, se prodává v průměru po 1,409 eura (35,17 Kč) za litr. Za naftu platí řidiči u čerpacích stanic v průměru za 1,279 eura (31,93 Kč) za litr.

V Rakousku je cena pohonnıch hmot nižší než v Jihomoravském kraji, na Slovensku je dražší benzin. V Rakousku stojí litr naturalu 1,22 eura (v přepočtu 30,44 Kč), litr nafty 1,18 eura (29,44 Kč). Na Slovensku ale stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,34 eura (v přepočtu 33,44 Kč), cena nafty je o něco nižší než v Česku, stojí průměrně 1,24 eura za litr (30,94 Kč).