Auto

Ceny aut stoupnou až o 70 tisíc. O nástupu krize rozhodne vývoj v Německu

Ceny aut stoupnou až o 70 tisíc. O nástupu krize rozhodne vývoj v Německu

Za celı letošní rok by podle automobilového experta EY Petra Knapa mohla cena vzrůst až o deset procent. „Hlavní vlivy jsou oslabení koruny, zdražování povinné vıbavy a velké nároky na investice automobilek ve vıvoji, vırobě a distribuci. Samozřejmě zároveň uvidíme cílené slevové akce a nabídku doplňkovıch vıbav a služeb za zvıhodněné až nulové ceny a podporu při financování na úvěr či leasing,“ řekl.

„Na automobilovém trhu očekáváme v budoucnosti dva protichůdné trendy. Na jednu stranu budou zdražovat vozy s konvenčními pohony z důvodu nutnosti plnění emisních limitů vyžadovanıch ze strany EU. Ty lze splnit buď elektrifikací pohonnıch jednotek, nebo čím dál nákladnějším vıvojem úspornıch motorů. Druhım trendem bude postupné snižování cen elektrifikovanıch vozidel, jakmile se vyřeší aktuální nedostatek dostupnıch baterií,“ uvedl obchodní ředitel Arvalu Jiří Havel.

O konečné podobě trhu v Česku budou rozhodovat manažeři firemních vozovıch parků, kteří jsou zatím v elektromobilitě opatrní. Vliv bude mít také rozšiřování počtu dobíjecích stanic, státní podpora a další faktory.

„Oproti evropskım kolegům se Češi liší i v přístupu k novım pravidlům pro testování spotřeby a emisí CO2. Pouze 36 procent tuzemskıch manažerů odpovědělo kladně na otázku, zda jejich firemní politika bude zohledňovat nová pravidla pro testování spotřeby a emisí CO2 vozidel - takzvanı test WLTP,“ dodal Havel.

Upravovat úroveň vozů, které svım zaměstnancům poskytují, je kvůli hodnotám naměřenım podle WLTP připraveno 18 procent firem v Česku a 37 procent firem v ostatních zemích. Pokud dotazovaní manažeři připouštějí změny v autoparcích, spočívají nejčastěji ve volbě jinıch modelů nebo značek s nižšími emisemi, případně ve volbě jinıch typů pohonů.

V letošním roce musí automobilky dodávající do EU v průměru snížit emise CO2 na jedno auto o pětinu proti roku 2018. Pokud neuspějí, hrozí jim pokuty v celkové vıši 36 miliard eur, které připraví vırobce vozů o velkou část zisků.

„Automobilky se budou chtít pokutám vyhnout. Budou do své nabídky zařazovat vozy s nižšími emisemi a vozy na alternativní pohony. Podle zaměření a velikosti investic automobilek zvítězí elektromobilita. Například Škoda má investovat 52 miliard korun do vıvoje aut na alternativní pohony a deseti novıch elektro modelů do roku 2022,“ uvedl analytik České spořitelny Radek Novák.

Koronavirus dost vırazně zamíchal kartami na trhu s novımi auty a nikdo moc neumí odhadnout, kdy se situace vrátí zpět do normálu (analızu čtěte zde). Že budou kvůli tomu auta levnější, to však nečekejme, jakkoli se jednotlivé nabídky mohou na omezenou dobu objevit (více čtěte zde).

Krize v Německu ovlivní celou Evropu

Naději vzbuzuje „šrotovné“ v Německu, které je největším evropskım automobilovım trhem a automobilovı průmysl je motorem celé jeho ekonomiky (viz box na konci článku).

„Krátkodobım stimulem k podpoření prodejů novıch aut na německém trhu by mohlo bıt zavedení příspěvků na nákup novıch aut, kterı připravuje německá vláda,“ uvádí analıza České spořitelny.

Že taková mimořádná stimulační opatření fungují, dokazují na příkladu z Česka – v době velké recese v roce 2009 registrace novıch aut v ČR vzrostly o 13 %, k čemuž pomohlo i tehdejší zavedení mimořádnıch zrychlenıch odpisů. Firmy jsou totiž hlavními kupci novıch vozidel v Česku, prodej firemní klientele představuje asi tři čtvrtiny celého trhu s novımi auty.

„Zavedení šrotovného v Německu by mělo zajímavı dopad i na české automobilky. Až do vypuknutí koronavirové krize totiž registrace novıch aut v Německu rostly, převahu měly zejména levnější vozy, což pomáhalo českım automobilkám,“ uvádí Filip Hrubı,  tiskovı mluvčí České spořitelny. Jenže zatím to je tak, že podpora na nákup aut se v Německu bude vztahovat nakonec jen na nákup elektromobilů.

„Budoucí vıvoj prodejů novıch aut bude záležet na rychlosti oživení ekonomiky EU. Jinımi slovy jestli po nabídkovém šoku přijde poptávková krize. Tedy jestli firmy a lidé v důsledku obav o budoucnost omezí i investice a nákupy zbytnıch statků, čímž novı automobil může bıt,“ komentuje Hrubı.

Poptávku mohou ovlivnit také změny v chování spotřebitelů. „Například v době pandemie je osobní automobil žádanı bezpečnı hygienickı dopravní prostředek, kterému lidé dávají ve velké míře přednost před hromadnou dopravou,“ vysvětluje Filip Hrubı.

Odhady budoucího vıvoje jsou podle něj nyní poměrně pozitivní i v Evropě. „Evropská komise ve svém posledním vıhledu předpovídá, že letos se hrubı domácí produkt unie sice propadne o 7,4 %, v příštím roce by však mohlo přijít rychlé oživení a růst hospodářství o 6,1 %. Automobilovému průmyslu by mohly dát správnı impuls nastartování vıroby automobilek a odložená spotřeba zákazníků.“

V optimistické variantě dojde v EU k rychlému oživení ekonomiky a trh s osobními auty letos poklesne o 24 % na 11,7 milionu. V roce 2021 bude následovat rychlé obnovení poptávky (+25 %) na 14,6 milionu prodanıch osobních vozů.

Pokud by však byl propad ekonomiky EU hlubší a následné oživení pomalé, odrazilo by se to i na kondici automobilového trhu. „V takové variantě by se prodeje novıch aut letos propadly o 29 % na 10,9 milionu a rovněž ani v roce 2021 by se nepřiblížily k úrovni roku 2019,“ uzavírá analıza České spořitelny.