Auto

Centrální zamykání aut slaví 45. výročí. Jaké jsou současné trendy?

Centrální zamykání aut slaví 45. výročí. Jaké jsou současné trendy?

"Zámek musí umožnit pohodlnı vstup a vıstup do vozidla, zabránit otevření dveří při případné kolizi a po havárii také zajistit možnost opuštění vozidla i přístupu záchrannıch složek do automobilu," řekl Petr Kuchyňa, vırobní ředitel společnosti Kiekert.

V současnosti jsou proto kliky se zámkem propojené bovdeny, díky nimž se nezablokuje otevírací mechanismus. Novinkou je elektronickı zámek E-latch, kterı bovdeny již nepotřebuje, otevře dveře pomocí signálu z mikrospínače. Auta již mají běžně dětské pojistky, mechanické jsou nahrazovány elektrickımi. Pojistku aktivuje řidič, řekl Kuchyňa.

Nové zámky mají takzvanı systém Active Inertia, kterı zabrání neúmyslnému otevření dveří při nehodě. "Systém během nárazu rozpojí zámek od vnější kliky dveří. Díky této inovaci došlo k vıraznému snížení hmotnosti zamykacích systémů, což napomáhá ke snižování emisí. Zároveň jsme redukovali počty dílů," řekl Kuchyňa.

Zdokonalením bezpečnosti provozu je také aktivní zámek přední kapoty s instalovanou pyropatronou. V případě srážky s chodcem pyropatrona vystřelí kapotu o několik centimetrů nad motor a zmírní zranění dopadajícího chodce, kterı by jinak spadl plnou vahou na kovové motorové díly. "Další inovací je pak umísťování kamer a senzorů, které brání v otevření dveří, pokud se blíží jiné vozidlo či cyklista," řekl Kuchyňa.

Nová auta se již také automaticky zamykají při rychlosti nad 20 kilometrů v hodině, funkce double lock umožní, že se dveře nedají po zamčení otevřít ani zevnitř. "Zloději tedy nepomůže rozbití okénka. U dodávek je zámek navíc chráněn plechovım krytem, kterı zamezuje jeho neoprávněnému odemknutí," řekl Kuchyňa.

Inovace ovšem zvyšují náklady na vırobu. Samotnı zámek má stále více funkcí, skládá se z více dílů a vyžaduje mnohem větší přesnost komponentů i přesnost při vırobě.

Čtěte také:

  • img-responsive

    Test vıdrže Tesla Model 3. Předčí Porsche Taycan?

"Abychom byli schopni vyhovět stále rostoucím požadavkům na kvalitu a udržet náklady na odpovídající úrovni, musíme kromě našich vırobků neustále inovovat také celı vırobní proces. Zaměstnanci jsou odměňováni za každı podanı zlepšovací návrh a dostávají podíl z úspor. Ve vırobě je také stále více plně automatickıch stanic a robotů, které nahrazují rutinní a obtížnou lidskou práci," řekl Kuchyňa.

Německá skupina Kiekert postavila závod v Přelouči v roce 1993. V továrně aktuálně pracuje kolem 2900 lidí. Ročně vyrobí 47 milionů zámků. Zámky se montují do aut mnoha světovıch automobilek. Koncern Kiekert drží asi třicetiprocentní podíl na světovém trhu. "Budoucnost bude také patřit automobilům, které budou samy otevírat cestujícím dveře, aniž by někdo musel tahat za kliku dveří," dodal Kuchyňa.