Auto

Čechy dohánějí pokuty za rychlost už i ve Francii, loni jich bylo 50 tisíc

Čechy dohánějí pokuty za rychlost už i ve Francii, loni jich bylo 50 tisíc

Francie je nejnavštěvovanější zemí světa. V roce 2017 do země zavítalo podle údajů francouzského ministerstva zahraničí 89 milionů turistů. Řada z nich tam vyrazila svımi vozy - a skončila v osidlech radarovıch kamer.

Největšími hříšníky jsou Belgičané, kteří spáchali přes 463 000 přestupků, druzí jsou Španělé (452 000) a třetí Němci (378 000), upozornil server Capital.fr.

Francouzská policie v důsledku toho rozeslala do okolních zemí na 3 miliony obsílek k zaplacení pokuty za přestupky spáchané v loňském roce.

Oproti roku 2016 to představuje osmiprocentní nárůst, což není dáno tím, že by byli zahraniční řidiči drzejší, ale že začaly fungovat dohody s jejich domovskımi státy o sdílení osobních údajů držitelů státních poznávacích značek.

V roce 2017 Francie uzavřela příslušné oboustranné dohody s Českem, Slovenskem, Maďarskem a Portugalskem. Vztahují se samozřejmě i na francouzské řidiče páchající přestupky v dotyčnıch zemích.

Celkově spolupracují francouzské úřady v oblasti bezpečnosti silničního provozu s již 13 partnerskımi zeměmi. Francie na tom finančně vydělává: příjem z pokut se jí mezi lety 2016 a 2017 zvıšil o 10 procent, a to na více než miliardu eur (25,5 miliardy korun).

Vıměna údajů o registraci vozidla vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2015/413 o usnadnění přeshraniční vıměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu.