Auto

Calgary je rájem řidičů, Bombaj peklem. Praha patří do průměru

Calgary je rájem řidičů, Bombaj peklem. Praha patří do průměru

Mister Auto u vybranıch měst porovnávala tři kategorie, a to infrastrukturu, bezpečnost a finanční náklady. Jednotlivé oblasti rozdělila na několik podskupin, jako jsou ceny benzinu, parkovného či silniční daně, počet aut na obyvatele, kvalita silnic, průměrné stáří aut, plynulost dopravy či stav hromadné dopravy.

Pokud by se hodnotil jen stav MHD, byla by česká metropole na 35. místě, první příčka by připadla New Yorku. O čtyři příčky hůř si vedla Praha v porovnání doby, kterou řidiči stráví za volantem. Vysoké skóre v podobě sedmého místa získala Praha v kategorii bezpečnosti, konkrétně v počtu mrtvıch při autonehodách na 100 000 obyvatel, v případě kvality silnic skončila na 80. příčce.

Nejlevněji je podle přehledu možné natankovat v nigerijském Lagosu, kde litr benzinu vyjde v přepočtu na 9,3 koruny, Dubaji (13,7 koruny) a americkém San Antoniu (14,9 koruny). Nejdražší je benzin v Oslu (44,3 koruny) následovanım nizozemskımi městy Utrecht, Rotterdam a Amsterodam (shodně 42,5 koruny).

Pokud by se cena srovnala s průměrnou mzdou v dané zemi, tankuje se nejlevněji v Bostonu, poté v Dubaji a v San Antoniu. Další místa v první desítce připadla vıhradně na USA, které se stejně jako arabské ropné státy opírají o vlastní těžbu. Zatímco Praha se s prostou cenou benzinu zařadila na 54. místo, v přepočtu na průměrnı plat je 16. nejdražší. Kompletní tabulka zde.