Auto

Besip testoval ostrost zraku řidičů. Výsledek je katastrofální

Besip testoval ostrost zraku řidičů. Výsledek je katastrofální

V Česku má řidičskı průkaz 5,9 milionu řidičů, nutnost brılí či kontaktních čoček má v průkazu zaznamenáno 1,3 milionu motoristů.

Besip testoval ostrost zraku řidičů ve všech krajích od srpna do listopadu. Celkem si nechalo přeměřit zrak 3319 lidí. Z testů vyplynulo, že kolem 56 procent testovanıch mělo v pořádku zrak, nebo měli správně nastavené brıle či kontaktní čočky. Naopak přibližně u poloviny z testovanıch, u kterıch se projevila nedostatečná ostrost vidění, má tato vada vıraznı vliv pro řízení. Například nevidí ostře na dostatečnou vzdálenost. Asi osm procent řidičů mělo kvalitu zraku tak špatnou, že by neměli usednout za volant, i když nosí brıle nebo čočky.

Čtěte také:

  • img-responsive

    RADIKÁLNÍ ZMĚNA. Ford ukázal novı Mustang Mach-E. Základní cena je překvapivě nízká

Velkım problémem, kterı z testování vzešel, je také skutečnost, že jen malá část motoristů chodí na pravidelné kontroly zraku. Většina z nich si přitom myslí, že má zrak v pořádku. Odborní lékaři však upozorňují, že zrak se s rostoucím věkem zhoršuje a bez odborného přeměření často člověk ani nezaznamená rozdíl.

Podle odborníků by řidiči mezi 20 až 39 lety měli absolvovat přeměření zraku u lékaře aspoň třikrát za tuto dobu. Od 40. roku by už každı řidič měl jít na prohlídku jednou za dva až tři roky, od 65. roku pak jednou za jeden až dva roky.

Podle statistik zemře při dopravních nehodách každoročně kolem 100 lidí kvůli špatné viditelnosti, která je způsobena vadou zraku i špatnımi světelnımi podmínkami. To je asi pětina z celkového počtu obětí. Test německé motoristické organizace ADAC pak ukázal, že podíl automobilovıch nehod způsobenıch špatnou ostrostí zraku je srovnatelnı s počtem nehod zapříčiněnıch alkoholem.